Hlavní navigace

Český trh je žíznivý po chytrých telefonech, mobilní aplikace jsou v kurzu

16. 2. 2010
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Ulehčení (nejen) podnikatelům přinášejí v posledních letech tzv. chytré telefony se svými funkcemi. Jejich prodej stoupá a firmy se začínají více zajímat o aplikace, které by jim pomohly ušetřit čas a peníze.

Zájem o chytré telefony neustále roste. Česká republika nijak nezaostává za světem a jediným omezením tak zůstává pouze pokrytí 3G sítěmi. Přesto mobilní operátoři tvrdí, že to v používání mobilních aplikací české uživatele vůbec neomezuje: Rozdíl mezi českým prostředím a zahraničním co do rozsahu mobilních aplikací nevidíme, upřesnila pro business server Podnikatel.cz Martina Kemrová, mluvčí společnosti T-Mobile. Ta ostatně potvrdila, že obliba aplikací se rozrůstá, a to i mezi podnikateli. Napomáhají tomu ty, které uživatele nejen pobaví, ale třeba i přinesou předpověď počasí nebo umožní online přístup ke svému účetnictví. A to vše prostřednictvím telefonu.

Popularita těchto aplikací tak rok od roku stoupá a stejně tak i poptávka po chytrých telefonech, neboli smartphonech. Loňským a i letošním hitem jsou telefony s dotykovými displeji. Jejich penetrace vzrostla na více než 20 %. Významně tomu přispěl pokles cen těchto telefonů. řekl pro business server Podnikatel.cz Lukáš Kropík, mluvčí společnosti Vodafone. Čtěte více: Jana Vyhlídalová: Boom mobilního marketingu nastane nejdříve v roce 2011

Trh s chytrými telefony existuje již dlouho, ale zásadní “boom“ přišel až s příchodem telefonu od společnosti Apple. S ním vstoupil mezi uživatele další fenomén, a tím je internetový obchod, kde lze další aplikace stáhnout, respektive dokoupit. Cena se liší podle toho, co aplikace umí. Možnosti mobilních aplikací zaujaly i další výrobce, navíc svůj byznys rozjely i firmy, které se živí výrobou mobilních aplikací. Čtěte více: Apple zvládá marketing na jedničku, atmosféra kolem tabletu začíná houstnout

Mobilní aplikace se šíří napříč všemi chytrými telefony

Mobilní operátoři potvrdili, že nejúspěšnější mobilní platformou na trhu je aktuálně systém Symbian společnosti Nokia. V závěsu se drží přístroje BlackBerry. U Windows Mobile se čeká na novou verzi operačního systému, která by měla platformě zásadním způsobem pomoci. Velký potenciál skýtá také systém Android, který využívá např. nový mobilní telefon od Google – Nexus One.

Nejčastěji využívanými business aplikacemi ve smartphonech jsou přístupy k e-mailu a online synchronizace PIM (Personal Identification Management) dat, jako třeba aktuální kalendář, kontakty, úkoly nebo přístup ke globálnímu firemnímu adresáři. Oblíbený a uživateli často vyhledávaný je také internetový prohlížeč v mobilu, ať už k běžnému surfování nebo nově také ke kontrole stavu zásob či k vyřizování objednávek. Dalším typem rozšířených aplikací je práce s dokumenty, které známe z PC. Jedná se např. o MS Word, Excel, Power Point atd., které však v mobilu mají většinou zjednodušenou verzi. Mnoho aplikací také umožňuje náhled dokumentů uložených právě v těchto formátech. Nejnovější verze mobilních Officů je kompatibilní s Microsoft Office 2007 a je možné je stáhnout na oficiálním webu Microsoftu.

Ulehčují vám mobilní aplikace váš byznys?

To vše znám, chci něco nového

Firmy vítají nová mobilní řešení. A poptávka po nich na českém trhu aktuálně roste. Nabídce aplikací se tak meze nekladou. S každou vydanou aplikací nás oslovuje více a více subjektů, nejen firem. Ozývají se i soukromé osoby s vlastními projekty k realizaci. Také získáváme v poslední době více názorů a námětů k vylepšení našeho softwaru. řekl business serveru Podnikatel.cz Jiří Tichý, člen vývojářského týmu Apps Dev Team, a zároveň upřesnil, že vývoj aplikací se vztahuje prakticky na všechny možné platformy: Jsme schopni vyvíjet aplikace i pro Windows Mobile, dále pak pro jakýkoliv telefon v mobilní Javě a testujeme také operační systém Android. Kromě telefonu zvládneme i vývoj pro PC, Mac a nově i iPad. doplnil Tichý.

Aplikace je však možné využívat i pro vnitřní potřeby firmy. Pokud firma uvažuje o jednorázovém vývoji nějaké aplikace, je lepší se obrátit na externí firmu. Pokud má ale firma zájem aplikaci rozšiřovat, vyplatí se uvažovat o zřízení vlastních kapacit. Vyvinutá aplikace pak může sama vydělávat. Například aplikace cílená pro prodej na App Store od společnosti Apple vydělávat může, ale je nutné její prodej marketingově podpořit, upřesnil Tichý.

Pokrok mobilních technologií potvrzují i novinky, které český trh přináší. Tou je například účetní systém od společnosti WinStorm, který umožní uživatelům online mobilní náhled do stavu například svých zásob. V budoucnu navíc bude zcela ovladatelný z mobilu: Během roku 2010 dokončíme náš nový systém do stavu, kdy jej budeme moci nazvat plnohodnotným účetnictvím pro iPhone. Bude vám tak stačit mobilní telefon pro vytváření faktur. O zbytek se pak postará účetní firma, uzavírá Petr Ferschmann ze společnosti WinStrom.

Autor článku

Externí spolupracovník serveru Podnikatel.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).