Hlavní navigace

Českým firmám se vrací optimismus

16. 10. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Počet firem, které pozitivně odhadují budoucí ekonomický vývoj, stále přibývá. Zatímco ještě v únoru letošního roku mělo optimistická očekávání do budoucna pouze 10,2 % firem, v září jich bylo již 28,5 %. Výrazně také poklesl počet pesimistických firem, a to z únorových 62,1 % na stávajících 29,2 %. Vyplynulo to z průzkumu Barometr malých a středních podniků uskutečněného Hospodářskou komorou České republiky.

Jsem rád, že naši podnikatelé neztrácejí optimismus. I já věřím, že to nejhorší má ekonomika za sebou, a že černá mračna nad našimi podniky se začínají pomalu protrhávat, řekl k průzkumu prezident Hospodářské komory České republiky Petr Kužel a dodal: Výzkum je dobrou zprávou zejména pro malé a střední podniky, které jsou pilířem české ekonomiky a na světovou hospodářskou krizi dle našich údajů doplácejí nejvíce.

Podle Kužela sice existuje možnost lehkého ekonomického poklesu v první polovině příštího roku, ale situace by se už měla stabilizovat. Přestože se vyhlídky firem lepší, stávající čísla stále nedosahují loňského měření. V září 2008 totiž očekávalo pozitivní vývoj 42,2 procenta podnikatelů a pesimisticky se tehdy vyjádřila jen pětina respondentů.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).