Hlavní navigace

Čeští exportéři se už nebojí ruské byrokracie, v exportu chtějí i přes krizi pokračovat

30. 3. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Český export se stále zajímá o Rusko a země bývalého Sovětského svazu, který ještě donedávna považoval za největší exportní příležitost. Urychlený návrat na ztracené pozice českých firem na tyto trhy požaduje až 80 % z nich. Prokázala to studie GfK Praha. Z pěti set oslovených exportérů dvě pětiny vyvážely do Ruska a zemí bývalého Sovětského svazu.

Rusko je českými exportéry vnímáno jako příležitost, která sice nepochybně má i svá rizika, ale určitě stojí za vynaložené úsilí, uvedl ve své studii její autor Pavol Frič z GfK Praha.

Většina exportérů (59 %), a to bez ohledu na to, jestli s Ruskem obchodují či ne, se nedomnívá, že výhodou Ruského trhu je jeho stabilita. Projevy současné světové finanční krize v Rusku tento názor jenom podtrhují. Nicméně ještě na podzim minulého roku bylo Rusko českými exportéry vyhodnoceno jako největší exportní příležitost a 58 % těch, co do Ruska exportují, předpokládá, že objem svých aktivit ještě navýší. Současné exportéry trápí jiné hrozby: 61 % exportérů uvádí korupční prostředí a 59 % pak nespolehlivost ruského trhu. Podle názoru českých vývozců však tyto hrozby dokážou vyvážit příležitosti: 58 % je vidí v dobré znalosti ruské mentality a 53 % ve slovanské vzájemnosti Čechů a Rusů.

Autor článku

šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).