Hlavní navigace

Čeští kujóni vymysleli, jak na dovolenou získat foťák nebo navigaci zdarma

9. 8. 2013
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: www.isifa.com
Chystáte se na dovolenou a nemáte už peníze na navigaci nebo fotoaparát. Někteří z nás to řeší po svém a nestojí je to ani korunu. Využívají skuliny v zákoně.

Češi jsou kujóni. Vymysleli, jak na dovolenou získat zdarma foťák nebo navigaci

Vybíráme si stále kratší dovolené a stále častěji nakupujeme na internetu. Tyto dva faktory nahrávají nejrůznějším kujónům, kteří se snaží za každou cenu ušetřit. Ti, kteří často nakupují zboží na internetu, vědí, že takto nakoupené výrobky mohou bez problému do 14 dnů vrátit bez udání důvodu. Někteří se toho naučili zneužívat. Protože si mnoho lidí vybírá v kuse maximálně týden dovolené, vzniká dostatečně dlouhá doba pro nákup nového zboží, jeho využítí na dovolené, a opětovné vrácení internetovému obchodu bezprostředně po návratu domů. Opravdu existuje skulina v zákoně, kterou se někteří zákazníci naučili pravidelně využívat. Například rodina jedoucí automobilem na dovolenou si koupí navigaci a profesionální fotoaparát. Po týdnu se vrátí zpět a použité zboží bez problému vrátí, říká Jan Samko ze serveru Zboží.cz.

Že se Češi naučili této možnosti využívat, respektive zneužívat, potvrzují i jednotliví internetoví obchodníci. Z celkového počtu objednávek se nám do 14 dnů vrací okolo 1 % rozbalených a použitých produktů, uvádí Miroslav Janda, manažer společnosti Foto Škoda. Zdá se to zanedbatelné, ale i jedno procento může znamenat nemalé částky investované do opětného zabalení produktu a jeho dalšího prodeje. A na vráceném zboží tak opět vydělají zákazníci. Prodejce zboží jako použité musí totiž nabídnout se slevou třeba až 30 %, a potencionální zisk se mu tak opět snižuje. Zájem o takto nabízené zboží je dostatečně veliký na to, aby pro ně prodejci vytvářeli speciální kategorie, doplňuje Jan Samko.

Ilustrační obrázek.
Autor: www.isifa.com

„Půjčovat si“ zboží od internetových prodejců není zcela fér, ale zákon tím zákazníci neporušují. 

Možnost odstoupení od smlouvy do 14 dnů při nákupu zboží na internetu garantuje zákazníkovi § 53 odst. 7 občanského zákoníku. A to z toho důvodu, že zákazník zboží kupuje na dálku a nemá možnost si ho důkladně prohlédnout. Odstoupení od smlouvy ale musí splňovat zákonem dané náležitosti. Zboží, které chce zákazník tímto způsobem vrátit, například nesmí být poškozeno a musí být vráceno v původním obalu, včetně výplně chránící zboží v krabici, a se vším příslušenstvím.

Nejoblíbenější dovolenou je letos prodloužený víkend ze slevového portálu

Podle statistik Evropského statistického úřadu tráví 84 % lidí dovolenou ve své zemi. Má to hned několik důvodů. Jeden je ekonomický, protože dovolená v České republice vychází laciněji. Druhý je strach o práci. Lidé nechtějí být dlouho mimo firmu a při trávení dovolené v malé zemi je vždy možnost do práce dojet nebo alespoň vyřídit telefony a e-maily. Tří důvod už je ryze praktický a určitě se vyplatí. Není výjimkou, že prodloužených víkendů si lidé koupí i několik za sezónu a díky tomu mohou objevovat mnohem více koutů země, než kdyby trávili dva týdny v kuse na jediném místě.

Proto u Čechů letos na plné čáře vítězí nákup prodloužených víkendů z nabídky slevových portálů, které lze pořídit se slevou 50 až 60 %. Podle údajů slevového srovnávače TopSleva.cz se letos prodalo 75 % pobytů do tuzemska, především do zařízení s wellness centry a do vinařských oblastí. Že je dovolená na slevových serverech stále žádanějším artiklem, potvrzuje i Karel Pospíšilík z portálu Slevoteka.cz: Oproti minulému roku máme v tomto segmentu nárůst okolo 100 %.

Klienti si chtějí krátké volno užít se vším všudy, proto preferují zájezdy na prodloužený víkend do ubytovacích zařízení s wellness centry, v termálních lázních nebo pobyt spojený s degustací vína a gastronomických specialit. Zákazníci upřednostňují all-inclusive dovolené, kde je postaráno o vše. Ideálním spojením je plná penze či polopenze, neomezený vstup do wellness a k tomu další relaxační procedury, jako je například návštěva aquaparku, říká Tomáš Karaba ze slevového portálu Nakupvakci.cz.

5 nejprodávanějších pobytů léta 2013 podle srovnávače TopSleva.cz:

1. Třídenní dovolená ve vinařském ráji – Bořetice, 1342 prodejů, Pepa.cz
2. Čtyřdenní pobyt v Tatranské Lomnici, 639 prodejů, Zapakatel.cz
3. Třídenní wellness pobyt v karlovarském hotelu Alice, 614 prodejů, Pepa.cz
4. 3 nebo 4 denní pobyt v Lázeňských Bojnicích, 423 prodejů, Slevoteka.cz
5. Wellness pobyt v Rožnově, 422 prodejů, NewGo.cz

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).