Hlavní navigace

Čeští podnikatelé stárnou. Senioři mají o vlastní živnost větší zájem než mladí

Jana Knížková

Vliv na statistiky počtu podnikatelů mají velkou měrou senioři. Právě u nich je evidentní rostoucí zájem o vlastní živnost. Mladí se do byznysu nehrnou.

Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

V loňském roce byl celkový počet podnikatelů v České republice 893,9 tisíce. Oproti roku 2010 se jedná o nárůst o 28,1 tisíce. Jak ale ukazují data Českého statistického úřadu, nejvíce zájemců o vlastní živnost je z řad seniorů.

Je zajímavé, že nejvíc podnikatelů přibylo v nejstarších věkových kategoriích. Mezi lidmi důchodového věku vzrostl podíl podnikatelů víc než o polovinu, uvedl Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu (ČSÚ). Podnikatelů ve věku 60 a více let přibylo v období roků 2010 až 2017 celkem 41,2 tisíce.

Mohlo by vás zaujmout: Zákazníci na něj naléhají, aby zvýšil ceny. Jaký živnostník má takové štěstí?

Naopak v řadách mladší populace zájem o podnikání výrazně klesá. Nejvýrazněji se snížil u mladých podnikatelů do 39 let. I v této oblasti se tak projevuje trend stárnutí populace, doplňuje Rojíček. Mladých podnikajících ve věku do 39 let ubylo o 65,3 tisíce.

Ptejte se odborníka v poradně Vše o úvěrech pro podnikatele
Jan Figlovský ČSOB
poradce pro podnikatelské úvěry

Mužů podnikatelů je stále víc než žen

Co se týče pohlaví, stále mezi podnikateli převažují muži. Tvoří více než dvě třetiny podnikajících. Ženy mají převahu převážně ve vzdělávání a sociální péči.

Čtěte také: Přišla doba pokutová? Jaké povinnosti a sankce uvalila tato vláda na podnikatele

Co se motivace týká, převážná většina podnikatelů se do vlastní živnosti pustila hlavně proto, že se naskytla vhodná příležitost. Jiní se k podnikání přiklonili zejména proto, že je byznys v daném oboru obvyklý. Další z motivací pro podnikání byla volná pracovní doba, díky které se někteří do byznysu pustili.

Tipli listopad

Trápí je především administrativa

Pokud se podnikatelé ve své praxi potkají s nějakými problémy, většinou vyplývají z administrativy, která je s podnikáním spojena. 56 % podnikatelů se v průběhu roku setkalo s nějakými problémy. Nejčastěji se jednalo o nepřiměřenou administrativní zátěž a o opožděné nebo neprovedené platby, dodává Dalibor Holý, ředitel odboru statistiky trhu práce ČSÚ.

Čtěte také: Vláda prý snižuje byrokracii, za příklad dává úlevy u kontrolních hlášení

Česko stále patří k zemím s nejvyšším zastoupením podnikatelů v rámci Evropské unie. Nejvyšší podíl podnikatelů je v Řecku, Itálii a Rumunsku.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).