Hlavní navigace

Ministerstvo chce do zákona dostat odškodnění za zkaženou radost z dovolené, cestovky protestují

14. 8. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Ministerstvo spravedlnosti si vymyslelo past na české cestovní agentury. Chce do zákona procpat možnost odškodnění klientů za zkaženou radost z dovolené. Cestovkám se takový nápad nelíbí a dnes svůj protest vyjádřily i při prvním kole vzájemných jednání. Je totiž sporné, podle jakých indicií budou soudci přiznávat klientům nárok na odškodnění. Co když dovolenou zkazilo například špatné počasí, přítomnost tchyně či zdravotní potíže? Kdo a jak stanoví míru radosti? Naši soudci? ptá se veřejně Tomio Okamura, člen prezidia a mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA).

Po dnešním úvodním jednání nedošlo podle něj k výrazné shodě názorů, ministerstvo spravedlnosti si za svým návrhem zatím stojí. Uznalo však, že je nutné jasně vymezit, co se myslí „radostí z dovolené”, což není v současném návrhu novely občanského zákoníku nijak specifikováno. Další posun je v tom, že AČCKA se rovněž dohodla na ustanovení pracovní skupina. Ta bude složená ze zástupců ministerstva a Asociace, která posoudí podrobně všechny navrhovaná ustanovení ohledně zájezdů v navrhované novele občanského zákoníku.

Sporná věta v rámci návrhu novely občanského zákoníku v pasáži o zájezdech:

1) Při porušení povinnosti, za niž odpovídá, nahradí pořadatel cestujícímu vedle škody na majetku také újmu za ztrátu radosti z dovolené, zejména byl-li zájezd zmařen nebo podstatně zkrácen.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).