Hlavní navigace

Cestovní kanceláře budou klientům za zrušené zájezdy vystavovat poukazy

24. 4. 2020
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Miloš Zeman podepsal zákon stanovující, že v případě zrušení zájezdu z důvodu pandemie, má cestovní kancelář možnost vydat klientovi poukaz na zájezd.

Cílem projednávaného zákona je zmírnit dopady pandemie onemocnění COVID-19 na sektor cestovního ruchu. 

Cestovní kanceláře v současné době nejsou schopny fungovat a naprostá většina je na pokraji krachu. V tomto odvětví pracuje přes 14 tisíc zaměstnanců a trh se zájezdy je naprosto paralyzován. Obdobný návrh, přijaly státy jako Francie, Belgie a Polsko.

Voucher na příští rok

Poukazy vystaví cestovní kancelář jako náhradu za zájezdy s termínem zahájení od 20. 2. 2020 do 31. 8. 2020. Budou chráněny pro případ úpadku cestovní kanceláře a klienti se tak nemusí bát je přijímat. Chtěla bych všechny klienty ujistit, že pokud voucher nevyčerpají ani do 31. 8. 2021, cestovní kancelář jim bude povinna veškeré uhrazené platby za zájezd vrátit do 14 dní. Klienti se tedy nemusejí obávat, že o své peníze přijdou, dodává ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová

Rozhodne-li se cestovní kancelář využít tzv. ochranné doby, musí o tom písemně vyrozumět zákazníka a současně mu zaslat poukaz na náhradní zájezd.

U odstoupení od smlouvy počítejte se storno poplatky

Zákazníci, kteří mají zakoupený zájezd s termínem odjezdu do 31. 8. 2020 a nechtějí nebo nemohou jej z různých důvodů (ztráta zaměstnání, obavy o zdraví) absolvovat, mají možnost odstoupit od smlouvy o zájezdu. V tomto případě jsou však povinni cestovní kanceláři uhradit storno poplatky.

Nová právní úprava stanoví, že cestovní kancelář musí zákazníkovi vydat poukaz na zájezd v hodnotě části (nejméně 10 %) zaplaceného storno poplatku. Poukaz lze využít na koupi zájezdu na pozdější dobu.

Poukazy budou moci odmítnout senioři nad 65 let věku, zdravotně postižení lidé, těhotné ženy, lidé na mateřské nebo rodičovské dovolené, nezaměstnaní, osamělé samoživitelky a samoživitelé a také školy v případě školních zájezdů, doplňuje závěrem Klára Dostálová.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).