Hlavní navigace

ČEZ postaví na Slovensku další jadernou elektrárnu

29. 5. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

ČEZ ve spolupráci s energetickou společností JAVYS postaví na Slovensku novou jadernou elektrárnu, která se bude nacházet v lokalitě Jaslovské Bohunice. Ve společném podniku obdrží JAVYS 51% podíl, Skupina ČEZ pak získá zbylých 49 %.

Historické vazby, které mají slovenská a česká energetika a jaderný průmysl obou zemí vůbec, jsou jistě jedny z nejužších v celé Evropě. Dnešním dnem tyto vazby dále posílíme novým projektem výstavby jaderné elektrárny, která navíc významně přispěje k posílení energetické nezávislosti Slovenska a významně zmírní deficit výrobních kapacit elektřiny na Slovensku, řekl Ján Valko, předseda představenstva a generální ředitel JAVYS.

Tip Daně III

" Je pro nás ctí být partnerem, kterého si slovenská vláda vybrala k výstavbě jaderného zdroje na Slovensku. Dnešní podpis akcionářské smlouvy zahajuje další z projektů, kterým se na Slovensku můžeme více angažovat v energetickém sektoru. Jaderná energetika je navíc zdrojem vysoce ekologickým i ekonomickým, obě země dlouhodobě jadernou energetiku využívají a disponují špičkovými odborníky na tuto oblast, toto partnerství tak přinese synergie pro obě strany," dodal Martin Roman, předseda představenstva a generální ředitel ČEZ.

Jaderná energetika v ČR i na Slovensku se začala budovat na základě jednotného jaderného programu v tehdejším Československu. Po rozdělení republiky však spolupráce pokračovala dále. V rámci tehdejšího československého jaderného programu se postavily jaderné elektrárny v Jaslovských Bohunicích (SR) a Dukovanech (ČR) a zároveň se zahájily výstavby elektráren v Temelíně (ČR) a Mochovcích (SR). Čtěte také: Fixace cen elektřiny pro rok 2010 (ne)může být výhodná.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).