Hlavní navigace

ČEZ získal v aukci tureckého distributora za více jak 9 miliard korun

1. 7. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Společnost ČEZ spolu se svým tureckým partnerem získala dnes v aukci tureckou distribuční společnost Sedas, a to za 600 milionů dolarů, což je 9,1 mld. korun. Martin Roman, předseda představenstva a generální ředitel ČEZ, v tiskovém prohlášení uvedl, že považuje turecký energetický sektor za velmi atraktivní.

Experti očekávají, že trh s elektřinou v Turecku poroste. Současná spotřeba elektřiny v Turecku je oproti průměru v Evropské unii na hlavu čtvrtinová.

Očekáváme, že vzhledem k velikosti transakce a ke zvýšené schopnosti ČEZu generovat finanční prostředky tento rok (díky nárůstu ceny silové elektřiny na území ČR) není touto akvizicí ohrožen další zpětný odkup akcií ČEZU (maximálně do výše 10 % základního jměni). Tento odkup plánuje ČEZ na podzim tohoto roku. Při očekávané absenci státu na prodejní straně by další odkup mohl být pozitivním faktorem pro růst ceny akcií ČEZu, míní analytik Petr Novák ze společnosti ATLANTIK finanční trhy. A dodává: Naše aktuální doporučení na akcie ČEZu je kupovat, s roční cílovou cenou 1568 Kč/akcii. Očekáváme, že investoři koupi Sedasu přijmou pozitivně, protože je to po dlouhé době akvizice a trh již od ČEZu růst prostřednictvím akvizic očekává. Navíc, kupní cena se nám jeví jako akceptovatelná. Dopad na hodnotu společnosti je nyní obtížné stanovit, protože nemáme dostatek podkladů (historické finanční výkazy) pro doplnění této transakce do našeho modelu. Tyto údaje dá ČEZ k dispozici teprve v následujících dnech.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).