Hlavní navigace

Chaos dovršen, přehledy u sociálka se budou podávat v jiné lhůtě než u zdravotka

12. 6. 2020
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Lhůta pro podání přehledu u sociálního pojištění se letos posune na 18. září. U zdravotního pojištění však zůstává termín 3. srpna.

Daňové přiznání pak musí podnikatelé podat do 18. srpna. Úpravu lhůt potvrdila serveru Podnikatel.cz příslušná ministerstva.

Čtěte také: Další odklad, daňové přiznání za rok 2019 bude stačit podat do 18. srpna

Daňové přiznání do 18. srpna

Ministerstvo financí před několika dny opětovně odsunulo lhůtu pro podání daňového přiznání, a to až na 18. srpna. Podobně jako v předchozím balíčku tak ministerstvo učinilo rozhodnutím o plošném prominutí pokuty za opožděné podání přiznání a úroků z prodlení. Datum 18. srpna bylo zvoleno s ohledem na prodloužení lhůty pro projednání řádné účetní závěrky korporací. Opět nicméně platí, že v případě, pokud by podnikatelé přiznání a doplatek nestihli v termínu 18. srpna podat a zaplatit, sankce se jim budou počítat už od dubna.

Přehled pro ČSSZ do 18. září

Jak nyní zjistil server Podnikatel.cz, posune se i lhůta pro podání přehledu u sociálního pojištění, a to na 18. září. V návaznosti na prodloužení termínu pro podání daňového přiznání do 18. 8. 2020 ministerstvo práce a sociálních věcí připravuje prodloužení termínu pro podání ročního přehledu příjmů a výdajů OSVČ ve lhůtě do 18. 9. 2020, potvrdila serveru Podnikatel.cz Andrea Vašáková z tiskového oddělení ministerstva práce a sociálních věcí.

Přehled pro zdravotní pojišťovnu do 3. srpna

Termín pro podání přehledu pro zdravotní pojišťovny se naopak měnit nebude a zůstane 3. srpen. Termín pro odevzdání přehledu zůstane zachován tak, jak byl určen. V našem případě by bylo třeba měnit zákon, což by v tak krátkém časovém období nebylo možné, uvedla serveru Podnikatel.cz Renata Povolná, mluvčí ministerstva zdravotnictví.

Daňové šablony ke stažení

Odlišné termíny jsou důsledkem postupu, který jednotlivá ministerstva zvolila při prvním odsunu termínu. Zatímco ministerstvo zdravotnictví připravilo posun v podobě zákona, ministerstvo práce a sociálních věcí zvolilo podobnou možnost jako ministerstvo financí a oznámilo, že do 3. srpna se nebudou dávat pokuty za pozdní podání.

Čtěte více: Přiznání lze podat do 18. srpna, přehled OSVČ u zdravotka ale už do 3. srpna

Letošní termíny pro podání přiznání a přehledů

  • Do 3. srpna přehled pro zdravotní pojišťovnu
  • Do 18. srpna daňové přiznání
  • Do 18. září přehled pro ČSSZ

Přestože podnikatelé standardně nejprve podávají přiznání a poté přehledy (případně vše řeší zároveň), žádný zákon nebrání tomu, aby přehled byl podán dříve než přiznání. OSVČ nicméně budou mít nejjednodušší, pokud vše vyřeší najednou nejpozději do 3. srpna, kdy vyprší první lhůta.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).