Hlavní navigace

Chaos, risk, ostuda a komplikace. Tak vidí pád vlády čtenáři Podnikatel.cz

3. 5. 2017
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Je demise Sobotkovy vlády prohrou, nebo naopak výhrou? A bude mít pád vlády výrazné dopady na podnikatele? Ptali jsme se v anketě na Podnikatel.cz

Demise Sobotkovy vlády kvůli nevyjasněným kauzám šéfa financí Andreje Babiše rezonuje na všech frontách. Podle zástupců politických svazů jde o nezodpovědný krok, který podnikatele poškodí. Více čtěte v článku Podnikatelské svazy kritizují Sobotkův krok. Jak ovlivní pád vlády podnikatele?

Dopad konce vlády na byznys? Bez obav

Z ankety serveru Podnikatel.cz ovšem vyplývá, že Sobotkův krok, kdy nechá padnout vládu, by nemusel mít větší negativní vliv na podnikatelskou sféru. Na otázku, zda bude mít demise vlády dopad na podnikatele, odpovědělo 23,2 procent, že jednoznačně ano, 61,2 procent je však toho názoru, že se nic v podnikatelském prostředí nezmění.

Komedie, chaos a ostuda

V názorech na politickou situaci, které mohli čtenáři Podnikatel.cz v rámci ankety vyjádřit, se však nejčastěji skloňují slova jako chaos, ostuda, fraška či zbytečná komplikace. Zmiňují také možnou spojitost s blížícími se volbami a předvolební kampaní. Celá demise je jen předvolební kampaň Bohuslava Sobotky, který se chce před voliči „oprostit“ od Babiše, uvádí se v jednom z názorů respondentů. Objevují se také názory, že premiér jedná příliš pozdě: Sobotka se pokusil o chlapské řešení. Nicméně pozdě. Jednat měl nejlépe po Čapím hnízdě. Kladně však politickou situaci komentoval jen málokdo. Sobotka udělal nečekaný tah. Z nečekanosti leckdy vznikne něco zajímavého, uvádí jeden z respondentů.

Další zajímavé názory čtenářů serveru Podnikatel.cz

  • Sobotka je navztekané horlivé děcko, kterému strýc Babiš neustále bere hračky a snaží se ho vychovat. Jenže marně. Děcko neustále chce své hračky a furt dokola opakuje otázku PROČ! Proč korunové dluhopisy? Proč čapí hnízdo? Proč Agrofert? Proč si tak skvělý a lepší než já strýčku Andreji.
  • Chvíli jsme si myslel, že to bude šlapat. Ale ty útoky na Babiše jsou zavádějící, a to vzhledem k tomu, že nakonec proti němu není nic, co by ho sesadilo. Takže trapas, byť obdivuji vytrvalost Babišových oponentů.
  • Ať by Sobotka demisi podal, či ne, výsledek by byl vesměs stejný. Babiš získá tak jako tak, a to, že bude takhle silný, není zrovna dobře.
  • Překvapení. Ale zajímavý politický tah. Ze všech možných řešení asi nejlepší pro Sobotku, když už to nechal zajít tak daleko. Je brzy na soudy, uvidíme. A nejméně bodů pro Babiše, z těch možností.
  • Zatím je těžké celou kauzu hodnotit. Uvidíme, jak se zachová Miloš Zeman. Ale myslím, že je dobře, že se Sobotka konečně vzchopil a udělal něco v zastavení postupu Babiše. Otázka je, zda to bude mít očekávaný efekt a nebude to ještě horší.

Demise vlády: prohra, nebo výhra?

Čtenáři, kteří se do ankety zapojili, samotnou demisi vlády vidí z 20,1 % jako výhru. Téměř polovina, 49,6 % je toho názoru, že je demise prohrou. 30,4 % respondentů nedokáže věc posoudit. Na otázku, kdo z celé kauzy vychází jako poražený, zda premiér Bohuslav Sobotka nebo ministr financí Andrej Babiš, více než polovina respondentů odpovídá, že poraženým je předseda vlády.

Čtěte také: Překvapení pro všechny, Sobotka podá kvůli Babišovi demisi vlády

Prezident demisi přijme

V rámci ankety se mohli čtenáři vyjádřit také k pravděpodobným krokům prezidenta republiky. Zda přijme, či nepřijde demisi vlády. 20,1 % je toho názoru, že Miloš Zeman demisi vlády nepřijme a ta dosavadní bude vládnout až do konce svého volebního období. 12,1 % si myslí, že prezident demisi přijme a rozhodne o vládnutí úřednické vlády. To, že prezident demisi přijme a pověří vládu, aby vykonávala svoji činnost, považuje za nejpravděpodobnější 31,7 % respondentů. 24,6 % pak předpokládá, že prezident demisi přijme, ale pověří někoho jiného než Bohuslava Sobotku.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).