Hlavní navigace

Chce si postavit byznys na kávě. Inspirujte se podnikatelským námětem

12. 1. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Podnikatelský plán je jednoduchý, dovézt kvalitní kávová zrna do Česka, nechat si je zde upražit a prodávat dál zákazníkům. Jenže co na to české zákony?

Následující dotaz byl převzat z odborných poraden serveru Podnikatel.cz. Váháte s podnikatelským projektem? Zeptejte se, poradíme vám.

 

Potřebujete radu od odborníka? Využijte našich odborných poraden.

Prodej zelené a pražené kávy

Chtěla bych se zeptat, co je nutné zařídit, abychom mohli zákonně prodávat zelenou a praženou kávu. Zelenou kávu budeme nakupovat od dodavatele z EU, pražit si ji budeme nechávat v oficiální pražírně v ČR. Naší prací tedy bude skladování zelené a pražené kávy a jejich prodej.

Pro prodej kávy (bez vlastní výroby) je z hlediska živnostenských předpisů nutné živnostenské oprávnění v oboru „Maloobchod/velkoobchod“. Jedná se o živnost volnou, pro jejíž udělení není nutné prokázání žádné zvláštní kvalifikace. Živnost vám vyřídí na kterémkoliv živnostenském úřadě.

Ohledně vlastního prodeje musí všechny potraviny uváděné na trh v rámci EU musí splňovat obecné požadavky na označování stanovené nařízením (EU) 1169/2011 (u nás byly požadavky na označování zapracovány do zákona č. 110/1997 Sb. a vyhlášky č. 113/2005 Sb., o způsobu označování potravin a tabákových výrobků). Důležitým předpisem je Nařízení Evropského parlamentu a Rady 178/2002/ES, které stanoví obecné zásady a požadavky potravinového práva a stanoví postupy týkající se bezpečnosti potravin. Označování kávových výrobků stanovuje rovněž vyhláška č. 330/1997 Sb.

Ohledně značení kávy musí být na obalu uvedena identifikace výrobce, dovozce či obchodníka, datum minimální trvanlivosti, údaje o složení a množství výrobku a způsobu balení. 

Dále musí být uvedena informace, zda jde o kávu zrnkovou, mletou, rozpustnou, instantní, pastu či tekutou. Pokud obsah kofeinu v sušině nepřevyšuje u pražené kávy 0,1 procenta, u kávového extraktu 0,3 procenta, v blízkosti názvu nesmí scházet upozornění Bez kofeinu. 

U extraktu vyrobeného ze suroviny pražené s cukrem pak Praženo s cukrem, byl-li přidán až po pražení, se výrobek označí S cukrem nebo S přídavkem cukru. Jestliže se ke kávě přidá i nějaká aromatická látka, musí v označení být obsaženo slovo Aromatizováno. Všechny informace musí být uvedeny v českém jazyce.

Ministerstvo zemědělství zpracovalo dále ohledně prodeje potravin určitý souhrn pravidel, která naleznete zde.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).