Hlavní navigace

Chcete benefit pro rodiče? Zažádejte o dotaci a zřiďte ve firmě dětskou skupinu

8. 1. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Až do poloviny února mohou firmy žádat o prostředky na zřízení tzv. firemních školek. Jejich provoz může pomoct jak zaměstnancům, tak firmě samotné.

Firmy, které mají alespoň 20 zaměstnanců, mohou až do poloviny února požádat o dotace na založení dětských skupin. Tzv, firemní školky tvoří alternativu k běžným mateřským školkám, jejichž kapacita mnohdy nedostačuje. Výhoda dětských skupin ve firmách je v tom, že umožňují rychlejší opětovné zapojení rodičů do pracovního procesu. Dětské skupiny zřizují zaměstnavatelé a mohou sídlit přímo ve firmách, takže rodiče mohou své děti během dne navštěvovat. Rodiče navíc ušetří i čas, který by museli vynaložit na cestu pro potomka do školy a ze školky.

Čtěte také: Nenechte si utéct klíčové zaměstnance. Objevte pro ně nové benefity


www.isifa.com

Na zřízení dětských skupin lze dostat dotace.

Dotace na zřízení dětských skupin poskytuje Evropský sociální fond v rámci Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost. Podpora je určena na zařízení s kapacitou od 7 do 24 míst, která se nenachází v Praze a budou fungovat po dobu roku a půl. Provoz dětské skupiny musí ale musí firma zajistit ze svých pracovních zdrojů a nesmí si na něj najmout externího dodavatele. Dotace tak mimo jiné slouží na financování nového pracovního místa pro osoby pečující o děti. Na jedno vytvořené místo v zařízení péče o děti se poskytne podpora ve výši zhruba 24 tisíc korun. Na následný pololetní provoz jednoho místa lze dostat až 35 tisíc korun, podmínkou je ovšem dostatečná docházka dítěte.

MM_socky3

Minimální celková výše podpory činí 721 686 korun, maximální pak necelé 2,5 milionu korun. Podpora je určena především společnostem, zažádat o ni mohou ale také neziskové organizace, školy nebo místní samospráva. Všechny subjekty zároveň mohou využít nabídky ministerstva práce a sociálních věcí na konzultaci svého projektu ještě před podáním.

Čtěte také: Jak si zřídit firemní školu? Poradíme, i z pohledu účetnictví

Požadavky na zařízení

  • Požadovaná kapacita 7 až 24 dětí
  • Odborná způsobilost pečovatele
  • Stanoveny minimální hygienické požadavky na prostorové a provozní podmínky
  • Zajištění stravování
  • Elektronický docházkový systém
  • Pojištění odpovědnosti za škodu (přesné specifikace lze dohledat v Projektové příručce)

Požadavky na žadatele

  • Minimálně 20 zaměstnanců s úvazkem větším než 0,5 běžného pracovního úvazku
  • Všechny osoby pečující o děti v podpořeném zařízení musí mít zaměstnanecký poměr u žadatele
  • Žadatelé nemusí prokazovat vlastní zdroje, musí ale uhradit veškeré náklady spojené s provozem zařízení vzniklé nad rámec podpory

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).