Hlavní navigace

Chcete být jako podnikatelka v obraze? Zde jsou akce, které letos nevynechte

3. 1. 2019
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Konference, vzdělávací, mentoringové i oddechové akce se letos chystají pro podnikatelky. Které z připravovaných událostí si zapsat do kalendáře a nevynechat?

I letošní rok přináší řadu příležitostí, při nichž lze tříbit myšlenky o podnikání žen, sdílet strategie a navazovat pracovní kontakty. Zde jsou některé z nich.

Ceny pro inovátorky

Pro inovátorky, které stojí v čele evropských inovačních podniků, je určená Evropská cena pro ženy inovátorky 2019. Oceňuje inovátorky, které své inovace přivedly na trh a také na ně získaly finanční podporu z veřejného nebo soukromého sektoru. Tři vybrané ženy získají finanční odměnu 100 tisíc eur pro každou, jedna inovátorka do 35 let si odnese 50 tisíc eur. Cílem ceny je upozornit na ženy v byznysu postaveném právě na inovacích a také snaha je za jejich práci ocenit. Hledá však ty, jejichž inovace je možné označit za skutečně průlomové, mají velký přínos pro evropskou společnost a občany a jsou inspirativní pro ostatní. Podle evropského komisaře pro výzkum, vědu a inovace Carlose Moedase se totiž sice ženy čím dál tím více podílejí na výzkumu, inovacích i podnikání, jde však o to, aby také mnohem častěji samy zakládaly inovativní podniky. Ženy, které splňují kritéria soutěže, se mohou hlásit online, a to do 16. ledna.

Vloni například v soutěži zabodovaly podnikatelky z Itálie, Španělska, Rakouska nebo Norska. Mezi finalistkami se objevila také zástupkyně Litvy Rima Balanaškienė, která se věnuje přírodní medicíně a doplňkům stravy, mezi vycházejícími hvězdami inovací zase Řekyně Zoi Giavri, která stojí za vizualizačním softwarem pro medicínu. První cenu si přitom odnesla Gabriella Colucci, zakladatelka a CEO italské firmy ArterraBioscience, biotechnologické společnosti založené na výzkumu, která vyvíjí aktivní sloučeniny pro kosmetiku a zemědělství. Česká stopa v soutěži inovátorek zatím chybí. 

Více o změnách, které se v roce 2019 budou týkat podnikatelek a podnikatelů, si přečtěte v článku Velký rozcestník změn v roce 2019, které se dotknou podnikatelů.

Konference a mentoring

Veřejně prospěšná společnost Business & Professional Women CR každý rok pravidelně pořádá akci, která upozorňuje na téma rovného odměňování mužů a žen za srovnatelnou práci. V reálu se jedná o celodenní konferenci Equal Pay Day zaměřenou na ženy v byznysu, na jejich rozvoj, leadership a ve velké míře také na vzájemnou spolupráci žen.

V pořadí již desátá konference se letos koná 29. března v Clarion Congress Hotelu Prague a soustředí se konkrétně na problematiku firemní kultury budoucnosti. Den na to je poté celý věnovaný mentoringu. Mezi mentorkami se objeví třeba Lucie Urválková, která je místopředsedkyní představenstva pojišťovny Uniqa, s tématem ctižádost a ambice žen, nebo také oblastní ředitelka Fincentra Lenka Kousková s tématem, které se týká způsobů, jak prosazovat vlastní názory. Konference stojí za pozornost zkušených i začínajících podnikatelek pro svůj široký záběr a hlavně možnost setkat se osobně na jednom místě s velkým množstvím žen, které úspěšně ovlivňují místní podnikatelský svět, mají chuť inspirovat ostatní a chtějí sdílet svou dobrou praxi. 

Například o tom, jaké benefity firmy letos pro zaměstnance chystají, píšeme v článku Firmy zvažují další zaměstnanecké benefity. Co nabídnou v roce 2019?

A znovu zapeklité odměňování. Projekt Rovná odměna (neboli přesně: Rovnost žen a mužů na trhu práce se zaměřením na (ne)rovné odměňování žen a mužů), který zaštiťuje Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR, pořádá 7. března konferenci Péče, práce, peníze – Snižování rozdílů v odměňování žen a mužů. Podrobnosti k programu budou organizátoři zveřejňovat postupně, každopádně se konference zaměří na situaci kolem Gender Pay Gap (tedy procentuálního rozdílu průměrných mezd žen a mužů), v němž je Česko téměř evropským premiantem, a chce ukázat cesty k jeho snižování. A to spolu s místními i zahraničními odbornicemi a odborníky.

Ženy nejen do Švýcarska

Ještě k tématu konferencí – letos by se měl také konat další ročník Kongresu žen, který probíhá jako bienále. Za téma si tentokrát vybral chudobu. A komu je Česko z hlediska konferenčních příležitostí malé, může konferenci spojit i s cestováním. Konference Women in Business (Ženy v byznyse) se připravuje třeba také v kanadské Ottawě, a to na 6. března.

V červenci se pak stane centrem žen Basilej ve Švýcarsku, kde se koná 2019 Global Summit of Women (Globální summit žen), který má tradici již od roku 1990 a do Švýcarska se přesunul z loňského australského Sydney nebo předloňského japonského Tokia. V souvislosti se ženami chce nově definovat, co to znamená úspěch – úspěch v práci i doma a úspěch udržitelný z hlediska fyzické i psychické pohody. 

Mezi tématy se objevuje také rovné odměňování, leadership (ocenění lídryň je součástí setkání), genderová diverzita, finanční plánování, kariéra, role umělé inteligence ve firemním růstu, work-life ballance, umění vyjednávat nebo péče o omezené přírodní zdroje. Kromě konference jde samozřejmě zároveň o velké networkingové setkání, s možností navázat mezinárodní kontakty z oblasti podnikání, neziskového sektoru i státní správy. 

školení červen - novinky

Z jakého důvodu se rovné odměňování firmě vyplatí, se dočtete v článku Zajistěte ve firmě rovné odměňování mužů a žen. I tak si můžete udržet talenty.

Po celý rok se navíc koná i dlouhá řada akcí, které jsou věnované módě nebo líčení a mohou posloužit jako inspirace k tomu, jak vyladit svou image – třeba právě před cestou na mezinárodní konferenci. Ať už jsou to mimo jiné únorové veletrhy módy a obuvi Styl a Kabo nebo březnový Svět ženy (tematicky letos zaměřený i na ženu a podnikání) na brněnském výstavišti. Či Mercedes-Benz Prague FashionWeek, naplánovaný od 22. do 29. března a s hlavní scénou v pražském OD Kotva.

Autor článku

Redaktorka Podnikatel.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).