Hlavní navigace

Chcete pronajímat své auto? Nemějte strach a využijte některou službu

30. 5. 2018
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Chcete zvýšit využití vašeho vozu nebo zúročit své řidičské schopnosti? Pak můžete využít některých služeb a my vám poradíme, jak je to u nich s pojištěním.

Liftago pouze pro profesionální řidiče

Pokud jste profesionálním taxi řidičem, můžete začít spolupracovat s firmou Liftago. Jedná se o aplikaci určenou na objednání taxi v České republice, kde si mohou zákazníci zvolit začátek a cíl cesty a především si na základě hodnocení uživatelů vybrat řidiče. Liftago je postavené na tom, že neobchází platný zákon a spolupracuje výhradně s licencovanými profesionály. Ti si mohou v aplikaci zvolit dostupnost a následně vidí poptávky. Pak si stačí zvolit ze 4 tarifů, odeslat poptávku a počkat, zda si je zákazník vybral. Ondřej Krátký, spoluzakladatel a ředitel Liftago říká, že zákon v taxislužbě je zastaralý a přináší spoustu nákladů navíc poctivým řidičům. Modernizovat by se měla především pravidla pro komerční přepravu, což je složitější. Zde platí, že pravidla by měla být jednotná a umožňovat provoz přes taxametr i aplikace, nicméně zaručovat kontrolu daňových odvodů i bezpečnosti, dodává.

Z hlediska pojištění jde u Liftaga o to, že se zde řeší účel provozování, a ten je v případě Uberu, taxi nebo Liftaga přivýdělek nebo výdělek, tedy komerční činnost. Komerční pojištění pak stojí často násobek toho, co pojištění vozidla pro běžné využití. Každý komerční řidič by ho měl mít, jinak pojišťovna pojistné události nehradí a zákazník si tak škodu může vymáhat leda tak na řidiči, popisuje Ondřej Krátký a dodává: K základnímu povinnému ručení komerční přepravy si taxikáři typicky sjednávají připojištění úrazu všech cestujících osob včetně jejich zavazadel.

Smilecar aneb seznamka pro lidi s auty

Společnost Smilecar vznikla pod dopravcem LEO Express, ale staví se na vlastní nohy, a navíc se spojuje s níže popsanou společností HoppyGo. Tato fúze nastala teprve na začátku dubna a klienti mohou prozatím využívat aplikace tak, jak jsou zvyklí, jen je v budoucnu čekají různá vylepšení spojená s více poptávkami pro majitele a větším výběrem vozů pro řidiče. Náš společný projekt nabízí řešení všech dnešních problémů s dopravou, ať už s její udržitelností, infrastrukturálními omezeními ve městech a na silnicích či problémů s dopravní obslužností, uvádí Peter Köhler, CEO společnosti Leo Express v tiskové zprávě pojednávající o tomto spojení. 

Smilecar spojuje lidi, kteří potřebují auto s těmi, kteří ho mohou vypůjčit. Dochází tak k ekologičtějšímu a efektivnějšímu využití vozidel. Majitelé, kteří chtějí nabídnout k nájmu svůj automobil, se musejí registrovat a nastavit parametry vozu. Aby byl vůz schválen, musí mít najeto méně než 300 tisíc kilometrů a nebýt starší než 15 let. Posouzení probíhá individuálně a roli zde hraje stav vozidla obecně. Cenu nájmu stanovuje pronajímatel také na základě doporučení společnosti. Co se pojištění týče, tak Smilecar mají smlouvu s ČSOB pojišťovnou. Ta kryje téměř veškerá rizika spojená s pronájmem vozidel, a to včetně zpronevěry. Pojištění se uzavírá pouze na dobu, kdy je vozidlo pronajaté přes aplikace a překrývá stávající pojištění. Díky tomu nájemce v případě nehody nepřijde o osobní bonusy. V ceně nájemného je také základní havarijní pojištění se spoluúčastí 5 % a povinné ručení až do 45 milionů korun. Navíc je v ceně také asistenční služba a v případě poruchy vozidla záleží na tom, zda šlo o chybu nájemce nebo vlastníka vozidla. 

HoppyGo nepřidělává majitelům žádné starosti

HoppyGo je carsharingová služba, kterou založila společnost ŠKODA AUTO DigiLab. Auto si zde můžete jak půjčit, tak jej sdílet. Na začátku půjčování automobilu si stačí stáhnout aplikaci, zaregistrovat se do ní a přidat zde vozidlo. To musí být zapsáno na vaše jméno a nejezdit déle než 20 let. Také budete potřebovat fotografie automobilu, velký technický průkaz a zelenou kartu. V aplikaci následně zadáte dny, kdy můžete auto pronajímat, a pak jen pracujete s nabídkami. Na jejich základě si také můžete vybrat řidiče podle hodnocení. 

Bt23

HoppyGo má sjednanou smlouvu s pojišťovnou Allianz, konkrétně speciální havarijní pojištění, které navíc pokrývá krádež a podvod. Myšleno je i na situace, jako je srážka se zvěří. Pojištění vzniká na začátku výpůjčky, tedy při předání vozu, a skončí při jeho vrácení. V případě dopravní nehody je majitel do opravy bez svého auta, ale nabízíme možnost poskytnutí náhradního vozidla v hodnotě 1000,– Kč/den na pět dní zdarma, popisuje za Tým HoppyGo Josef Cabalka. Dále v HoppyGo chystají novinku v podobě toho, že kromě havarijního pojištění nabídnou i krátkodobé povinné ručení. Díky tomu stejně jako u Smilecar nepřijde majitel vozu o bonusy na povinném ručení tehdy, když nehodu zaviní řidič pronajímaného vozu. Tým HoppyGo pomůže řidiči i majiteli s nahlášením pojistné události a v případných jednáních s pojišťovnou, doplňuje Cabalka.

Sdílení aut mezi lidmi je zcela nový fenomén, který si postupně získává důvěru jak na straně řidičů, tak na straně majitelů aut, dodává závěrem Josef Cabalka. Podle jeho zkušeností se lidé k vypůjčeným vozům chovají ohleduplně a těch, kteří mají o svůj majetek strach, je velmi málo. Nijak zvlášť je přesvědčovat nemusíme, ve většině případů totiž vše stačí vysvětlit, protože dnes už se vážně není čeho bát, uzavírá

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).