Hlavní navigace

Chcete se vyhnout daňové kontrole? Zažádejte si o daň paušální částkou

4. 1. 2018
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Daň paušální částkou se rozšiřuje. Vyplývá to z novely daňových zákonů. Jak už ministerstvo financí dříve avizovalo, poplatníci se do budoucna vyhnou také EET.

Berňák může daň stanovenou paušální částkou povolit podle zákona o daních z příjmů. Díky novele se počet těchto poplatníků, kteří si o paušál zažádají, může rozšířit. Zatím tento institut využívá minimum podnikatelů.

Mezi výhody stanovení daně paušální částkou patří především to, že se sníží administrativní zátěž poplatníka, nemusí totiž vést daňovou evidenci a nemusí ani podávat daňové přiznání. Navíc se snižuje riziko, že na dveře zaklepe kontrola z berňáku. A navíc daňová povinnost za předmětné období je paušální částkou vyřešena. Stačí zaplatit a povinnosti jsou vůči státu splněny.

A kdo může o daň stanovenou paušální částkou nově zažádat? Jedná se o poplatníky, kteří mají příjmy ze zemědělské výroby, lesního a vodního hospodářství, dále ze živnostenského podnikání a z podnikání, ke kterému je potřeba podnikatelské oprávnění.

Tip: Daňový portál: daňová kalkulačka a daňové přiznání online

Dále mohou poplatníkovi plynout příjmy z úroků z vkladů na účtu, který je určen k podnikání poplatníka. O daň paušální částkou mohou zažádat i ti, kteří

  • provozují podnikatelskou činnost bez spolupracujících osob s výjimkou spolupráce druhého z manželů,
  • nemají příjmy za poslední 3 roky vyšší než 5 000 000 korun,
  • nejsou společníkem společnosti.

Daň paušální částkou naopak nelze stanovit poplatníkovi, který nesplňuje výše uvedené podmínky. Daň paušální částkou také berňák nepovolí poplatníkovi, kterému v uplynulých třech letech příjmy, ze kterých by měla být stanovena daň paušální částkou, neplynuly.

Čtěte také: Mělo to být terno, stále jde o fiasko. O paušální daň podnikatelé zájem nejeví

Příklad výpočtu

A jak daň paušální částkou vypadá v praxi? Ukážeme si na příkladu podnikatele, který má příjmy z poskytování masérských služeb, v tomto případě se nejedná o řemeslnou živnost.

  • předpokládané příjmy za rok: 840 000 Kč,
  • uplatňuje výdaje v prokázané výši (vede daňovou evidenci),
  • předpokládané výdaje za rok: 520 000 Kč,
  • uplatňuje nezdanitelnou část základu daně z titulu zaplaceného pojistného na soukromé životní pojištění (12 000 Kč), základní slevu na poplatníka (24 840 Kč) a daňové zvýhodnění na jedno vyživované dítě (15 204 Kč).

Výpočet daně z příjmů 

Příjmy: 840 000 Kč
Výdaje (v prokázané výši): – 520 000 Kč
Základ daně (příjmy – výdaje): 320 000 Kč

Pojistné na soukromé životní pojištění: – 12 000 Kč
Základ daně snížený o nezdanitelnou část: 308 000 Kč

Daň (15 %): 46 200 Kč
Sleva na poplatníka: – 24 840 Kč
Daňové zvýhodnění na dítě: – 15 204 Kč

Výsledná daň po slevách: 6 156 Kč

Stanovení daně paušální částkou

Při zachování výše uvedených předpokladů, tj. předpokládaných příjmů a výdajů, uplatněných nezdanitelných částí a slev, stanoví správce daň paušální částkou ve stejné výši jako v případě vedení daňové evidence a uplatnění výdajů v prokázané výši, tj. ve výši 6 156 korun.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).