Hlavní navigace

Chcete si v létě přivydělat? Postavte si již teď své vlastní sezónní bistro

7. 4. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 631791
Letní sezónu začněte připravovat již nyní. Pokud si během léta chcete přivydělat ve vlastním sezónním bistru, přečtěte si následující rady.

Následující dotaz je převzat z poradna.podnikatel.cz, kde vám radí odborníci. Položit nový dotaz

Otázka z poradny pro začínající podnikatele

Chtěla bych poradit, co je potřeba udělat pro to, abych mohla na svém pozemku postavit provozovnu s bistrem, která bude otevřena jen sezónně. Stavba provozovny bude do 25m2, ve které z venkovní strany budou 2 WC pro hosty. Posezení pro hosty bude venku. Chci prodávat točené pivo, kávu a čaj, dále balené nápoje a potraviny, točenou zmrzlinu, případně párek v rohlíku nebo grilovanou klobásu.

Poradna s daňovým poradcem

Zeptejte se, jak na daňové přiznání. Odpovídá Jan Molín, daňový poradce a člen Prezidia Komory daňových poradců České republiky.

 

Nezapomeňte na stavební povolení

Pro provoz takového zařízení je vyžadováno živnostenské oprávnění v oboru hostinská činnost. Jedná se o živnost řemeslnou, pro kterou je nutné doložit předepsanou kvalifikaci, kterou je:

a) střední vzdělání s výučním listem v oboru nebo střední vzdělání s výučním listem v příbuzném oboru a 1 rok praxe, nebo
b) střední vzdělání s maturitou v oboru nebo střední vzdělání s maturitou v příbuzném oboru a 1 rok praxe, nebo
c) vyšší odborné vzdělání v oboru nebo vyšší odborné vzdělání v příbuzném oboru a 1 rok praxe, nebo
d) vysokoškolské vzdělání v příslušném nebo příbuzném oboru, nebo
e) uznání odborné kvalifikace podle zákona 18/2004 Sb. nebo ověření/uznání úplné kvalifikace podle zákona 179/2006 Sb., nebo
f) osvědčení o rekvalifikaci nebo jiný doklad o odborné kvalifikaci v oboru vydaný akreditovaným zařízením a 1 rok praxe v oboru, nebo
g) vykonání šestileté praxe v oboru, nebo
h) v případě kvalifikace získané činností v jiném státě EU doklady podle § 7 živnostenského zákona

V případě, že byste nesplňovali tuto kvalifikaci, je možné jmenovat i jinou osobu jako tzv. odpovědného zástupce (garanta), který bude za správný výkon těchto živností odpovídat.

Živnostenské oprávnění vám vyřídí na kterémkoliv živnostenském úřadě.

Z hlediska stavebně právních předpisů s ohledem na skutečnost, že se nejedná o stavbu rodinného bydlení, je nutné získat na stavebním úřadu územní rozhodnutí, případně v určitých případech stavební povolení. Provedení stavby může být dotčeno i dalšími omezeními, např. umístění v chráněné krajinné oblasti, v povodňovém pásmu apod. Doporučuji proto podmínky provedení stavby konzultovat předem na příslušném stavebním úřadě.

Chcete i vy poradit? Využijte našich odborných poraden

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).