Hlavní navigace

Názor k článku Chybějící zpracovatelské smlouvy. Dlouhodobý prohřešek firem má napravit GDPR od Znechucený občan - Tomáš Neugebauer -> Ochrana osobních údajů je důležitá,...

 • 8. 1. 2018 11:38

  Znechucený občan (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Tomáš Neugebauer -> Ochrana osobních údajů je důležitá, to určitě, hlavně při zneužití databází institucí anebo velkých internetových společností. Ale proč by každý obyčejný člověk, jako např. živnostník anebo mzdová/ý účetní, kteří musí dle zákona použít identifikační údaje zaměstnanců museli ovládat právnické vzdělání, sepisovat nějaké smlouvy a dělat nesmyslné analýzy, rozbory a popisování kde jak uklidí který údaj, papír, nebo soubor?
  V případě zákonem předepsané povinnosti použít osobní údaje MUSÍ již samotný zákon stanovit jak s těmito údaji zacházet, ne že se veškeré povinnosti zase hodí na poplatníky pod pohrůžkou pokut a dalších restrikcí.
  U společností, které evidují osobní údaje za účelem obchodu, je třeba zajistit ochranu jejich zneužití podle jasně stanovených podmínek zákonem.
  Pokud bude v zákoně jasně stanoveno, jakým způsobem se MUSÍ údaje ochránit, není třeba vymýšlet nesmysly.
  Takže jako vždy, mnoho povyků pro nic a státní aparát bují, bují a bují. A český národ zase vymýšlí spousty pitomostí.
  Je třeba požít zdravý rozum, nic jiného. Od zákonodárců a od státu se to čekat nedá.
  Já, jako mzdový účetní udělám jedinou věc. Počítač, na kterém zpracovávám mzdy odpojím od internetu, zabezpečím dostatečným heslem, nikoho k němu nepustím, zamknu na deset západů za mříže v kanceláři. Zaměstnanci musí podepsat souhlas se zpracováním jejich údajů (i když to je nesmysl) a veškeré papírové dokumenty zamknu do trezoru a klíč od něj si uložím nejlépe na řetěz na krku. A je to. Žádný cloud, datové zprávy, e-maily, datové schránky a podobné nesmysly ke kterým nás nutí stát. Hezky zpět ke klasickému zpracování dokumentů, k přírodě a zdravému rozumu. Velký krok zpět, ale odstraní to veškeré pochybnosti.
  GDPR by mělo také obsahovat, že v případě, kdy stát zákonem povinně stanoví použití osobních údajů a přinutí poplatníka posílat prostřednictvím elektronické komunikace, ručí stát za jejich nezneužití a zabezpečení.