Hlavní navigace

Chyby v životopisu, které vás připraví o práci

18. 3. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.isifa.com
Špatně sestavený životopis může být jedním z důvodů, proč uchazeč o pracovní místo neuspěje. Přinášíme přehled základních chyb.

Příprava životopisu má svá pravidla. Obsahové i formální nedostatky mohou žadatele o práci diskvalifikovat. A to hned na začátku, kdy nebude pozván ani na pohovor, tak v posledním kole přijímacího řízení, kdy se firma rozhoduje mezi posledními uchazeči. Úspěch někdy určují maličkosti, zvláště když proti sobě stojí dva vyrovnaní uchazeči. Personalista pak může podvědomě vnímat kandidáta s nekorektně vystavěným životopisem jako méně schopného, říká Kateřina Vrchotová z počítačové školy Gopas.

Čtyři základní nedostatky

1.Neschopnost se prodat

Autor musí při psaní životopisu dbát vedle formální výstavby i na obsah. Zásadní informace o pracovních zkušenostech musí být srozumitelné a přehledně strukturované. Přílišná stručnost není na místě, v každém případě ale musí být životopis věcný, říká Šárka Fričová, odborník na lidské zdroje ze společnosti BeeConsulting. Uchazeč o práci by se v životopisu měl bodově zmínit o svých významných pracovních úspěších a konkrétní náplni předchozí práce, včetně zodpovědnosti za svěřené úkoly. Personalisté oceňují také informace o dosažených certifikátech a reference.

2. Chyby ve formátování

Ilustrační obrázek
Autor: www.isifa.com

Ilustrační obrázek

Při psaní životopisu je nutné dbát na jeho grafické zpracování. K nejčastějším chybám patří špatné formátování, například nesourodé řádkování, číslování nebo odrážky. Profesionálně nepůsobí ani mezera mezi jednotlivými odstavci, kterou jste provedli dvojitým stisknutím klávesy Enter. Vhodnější je mezeru vytvořit v dialogu pro formátování odstavců. Nevhodné je použití neobvyklého nebo barevného stylu písma. Životopis se zásadně píše pouze jedním stylem písma. Je nutné se vyvarovat záměrných i nechtěných kombinací fontů. Takový životopis působí po formální stránce neuceleně a nejednotně.

3. Nadměrná velikost souboru

U psaní životopisu platí rčení: „Na velikosti záleží“. Pokud se zajímáte o práci v segmentu informačních technologií a pošlete do firmy curriculum vitae o velikosti 5 megabitů, budete za exota a na nikoho dojem neuděláte, říká Kateřina Vrchotová z Gopasu. Velikost souboru může citelně zvětšit například vložená fotografie. Před odesláním by se měl autor životopisu přesvědčit, zda má odpovídající atributy. Soubor s fotografií by neměl mít více než 200 kilobytů. Životopis se v žádném případě neposílá ve zkomprimované podobě.

4. Špatně pojmenovaný soubor

Častou chybou je také nesprávné pojmenování životopisu. Personalisté ho musí v případě potřeby snadno dohledat. Odpovídající norma vypadá takto: CV_Jan_Novak. Pokud je curriculum vitae zasláno pod nic neříkajícím názvem Životopis nebo CV, žadatel o práci riskuje, že se právě ten jeho životopis v záplavě dalších ztratí nebo zapadne.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).