Hlavní navigace

Chystá se bič na Google, Amazon a spol. Pomoci by měl naopak menším obchodníkům

27. 4. 2018
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Evropská komise představila návrh nového nařízení, které se věnuje regulaci tzv. on-line platforem a má pomoci menším obchodníkům.

Hlavním cílem tohoto nařízení je vytvořit transparentní a férové prostředí pro malé a střední obchodníky, kteří využívají služeb těchto platforem. Podle Asociace pro elektronickou komerci (APEK) se tak nařízení dotkne především podnikání na zahraničních trzích.

Nařízení má pomoci menším podnikatelům

Z nařízení, které připravila Evropská komise (EK), by měli profitovat hlavně podnikatelé, kteří provozují svou činnost ve velké závislosti na on-line vyhledávačích, srovnávačích či marketplaces. Jedná se tedy například o hotely, obchodníky na webových tržištích či ty, kteří nabízí své služby především v on-line prostředí. V České republice není monopolní postavení takových subjektů tak významné, jako je tomu na jiných evropských trzích. Zatímco v západní Evropě patří mezi leadery v prodejích Amazon a vyhledávačům zcela dominuje Google, u nás je konkurenční prostředí jiné. Proto je v tuto chvíli nařízení významné především pro prodej na zmíněných trzích, kterým prakticky vládne omezené množství největších on-line platforem, uvedl výkonný ředitel APEK Jan Vetyška.

Daně 23 konec

Nařízení stojí na třech pilířích. Prvním je zvýšení transparentnosti, druhým efektivnější řešení sporů a třetím monitoring ze strany EU. Především větší transparentnost bude přínosem pro podnikatele, kteří jsou například na prodejích prostřednictvím marketplaces závislí. Provozovatelé platforem by v budoucnu měli představit základní pravidla pro fungování v rámci těchto e-tržišť, nemělo by docházet k neodůvodněným vyřazením obchodníků z platforem a také by měl být zřejmý způsob, jakým dochází k řazení výsledků vyhledávání, doplnil Jan Vetyška.

S řešením případných sporů by měli pomáhat nezávislí mediátoři, kteří by zajistili mimosoudní řešení sporů.Větší roli v případných sporech by také mohly mít odborné asociace. Je nutné zmínit, že se jedná o první návrh nařízení. Čeká nás tedy ještě řada jednání, která mohou jeho podobu ještě změnit. V současné chvíli však věříme, že z hlediska posílení ochrany malých a středních podniků může hrát toto nařízení v budoucnu důležitou, a věřme pozitivní, roli. Je důležité si uvědomit, že i když nyní tato problematika nedopadá na velké množství subjektů, v budoucnu může být situace zcela odlišná, uzavřel Vetyška.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).