Hlavní navigace

Chystá se plošný zákaz kouření v restauracích a barech. Možná už od roku 2015

22. 7. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Pixabay, podle licence: Public Domain CC0
Hnutí ANO plánuje předložit novelu, která zakáže kouření ve všech restauracích a barech. Proti není ani nejsilnější vládní strana ČSSD.

Hnutí ANO plánuje v nejbližší době předložit novelu zákona o opatřeních před škodami způsobenými tabákovými výrobky, která zakáže kouření ve všech restauracích a barech. Proti není ani ČSSD, která by ale upřednostňovala novelu z pera ministerstva zdravotnictví, která má být projednána na konci letošního roku. O plánovaném návrhu zákona informovala před několika dny Česká televize.

Zákaz kouření zakáže jednoduchý paragraf

Ilustrační obrázek
Autor: Pixabay, podle licence: Public Domain CC0

Hnutí ANO chce od roku 2015 zakázat kouření v restauracích.

Novelu, která kouření zakáže, má na starost poslanec hnutí ANO ze Zlínského kraje Radek Vondráček. Ten pro televizi uvedl, že do zákona chce jen přidat paragraf následujícího znění: „Zakazuje se kouřit ve vnitřních prostorách zařízení společného stravování.“ Jednoduše řečeno to znamená konec kouření ve všech restauracích, barech, všude kde se prodávají potraviny. A potravina znamená jednak pokrm, ale i nápoj, doplnil pro ČT Vondráček. Příslušnou novelu chce Vondráček předložit v nejbližší době, aby mohla nabýt účinnosti už od příštího roku.

S návrhem zakázat kouření souhlasí i ČSSD, která však chce počkat na komplexní novelu zákona, kterou chystá ministerstvo zdravotnictví a která by měla přijít na vládu letos v prosinci. Vítám, že je tu jasná podpora další skupiny poslanců, se kterou můžeme počítat při našem komplexním protikuřáckém zákoně, komentoval ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

Zákaz by mohl zruinovat vesnické hospody

Proti plánu zakázat plošně kouření v restauracích však vystoupila Asociace hotelů a restaurací, podle které je dosavadní úprava dostačující. Nyní si mohou restauratéři vybrat, zda chtějí kouření ve svých provozovnách dovolit. Podnik musí být pak označen, zda je kuřácký či nikoli a v případě smíšeného zařízení mít oddělené kuřácké a nekuřácké prostory. Plošným zákazem některá zařízení budou v nevýhodě. Vzorovým příkladem jsou čajovny, ve kterých se běžně kouří vodní dýmky, a jich se bude zákaz týkat také. Hovoříme i o pohostinstvích a hospůdkách na vesničkách. Pokud dojde k zákazu kouření, budou mít problém s klientelou, protože místní si pivo klidně dají na zahradě a zapálí si u něj cigaretu, upozornil v České televizi Václav Stárek, šéf asociace.

Čtěte také: Kouření v hospodách se zvýší, paradoxně kvůli antikuřácké novele

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).