Hlavní navigace

Chystají se otevřít kavárnu s pekárnou a květinářstvím. Jaké potřebují živnosti

Petr Čížek

Jeden podnik nabízející několik služeb. Nejen hostinskou, ale také pekařskou, respektive cukrářskou. Je nutné pro tento byznys pořizovat více živností? A jaké?

Doba čtení: 2 minuty

odborných poradnách, které jsou k dispozici na serveru Podnikatel.cz, se stále častěji objevují otázky ohledně startu podnikání. Jedna z mnoha se týká živnosti, respektive nutnosti mít vícero živnostenských oprávnění v případě, že je provozována kavárna, která nabízí pekařské výrobky, jež jsou v kavárně pečeny, a také prodej květin.

Dotaz zní:

Chtěly bychom si se známou založit kavárnu s místností, kde budeme péct 10 – 15 buchet denně. Tam bychom si obstaraly dle norem troubu, linku, dřez atd. Je nutné založit  dvě živnosti. Jak pekařskou/cukrářskou, tak i hostinskou? Nebo se to dá sloučit do jedné? 

Ráda bych se také zeptala, zda je možné mít kavárnu spojenou s květinářstvím? Místnost, kde budeme pracovat s potravinami, bude oddělená. S květinářstvím by bylo spojeno pouze posezení. 

 

Potřebujete radu od odborníka? Využijte našich odborných poraden.

Odborník radí:

Pro provoz takového zařízení je vyžadováno živnostenské oprávnění v oboru hostinská činnost. Jedná se o živnost řemeslnou, pro kterou je nutné doložit předepsanou kvalifikaci, kterou je:

  • a) střední vzdělání s výučním listem v oboru nebo střední vzdělání s výučním listem v příbuzném oboru a 1 rok praxe, nebo
  • b) střední vzdělání s maturitou v oboru nebo střední vzdělání s maturitou v příbuzném oboru a 1 rok praxe, nebo
  • c) vyšší odborné vzdělání v oboru nebo vyšší odborné vzdělání v příbuzném oboru a 1 rok praxe, nebo
  • d) vysokoškolské vzdělání v příslušném nebo příbuzném oboru, nebo
  • e) uznání odborné kvalifikace podle zákona 18/2004 Sb. nebo ověření/uznání úplné kvalifikace podle zákona 179/2006 Sb., nebo
  • f) osvědčení o rekvalifikaci nebo jiný doklad o odborné kvalifikaci v oboru vydaný akreditovaným zařízením a 1 rok praxe v oboru, nebo
  • g) vykonání šestileté praxe v oboru, nebo
  • h) v případě kvalifikace získané činností v jiném státě EU doklady podle § 7 živnostenského zákona

V případě, že byste nesplňovali tuto kvalifikaci, je možné jmenovat i jinou osobu jako tzv. odpovědného zástupce (garanta), který bude za správný výkon těchto živností odpovídat.

Prodej květin vyžaduje živnostenské oprávnění v oboru „Maloobchod/velkoobchod“. Jedná se o živnost volnou, pro jejíž vydání není nutné doložení žádné zvláštní kvalifikace.

Čtěte také: Jakou živnost potřebujete, pokud chcete dodávat do obchodů chlebíčky?

Content 2018 Tip Hažmuková

Živnostenské oprávnění vám vyřídí na kterémkoliv živnostenském úřadě nebo online zde.

Oba prodeje lze realizovat ve stejných prostorách v případě, že to stavebně-technické určení prostor umožňuje. Toto schvaluje stavební úřad; doporučuji proto v tomto ohledu kontaktovat místně příslušný úřad, který vám sdělí případná další omezení k takovému způsobu prodeje.