Hlavní navigace

Chystáte se prodávat na farmářských trzích? Připomínáme, co je třeba splnit

29. 7. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Obliba farmářských trhů roste. Nachází si mezi zákazníky stále více příznivců. Co je nutné splnit, pokud chcete se svým produktem vyrazit na trh. (FOTOGALERIE)

Na pultech stánků farmářských trhů se zpravidla nacházejí potravinářské a zemědělské výrobky. Než ale prodejci vybalí své zboží na stánek, je nutné zajistit a vyřídit celou řadu náležitostí. Pojďme si je připomenout.

  • Prodejce, který chce své zboží prodávat na farmářských trzích, musí mít v prvé řadě živnostenské oprávnění. Během prodeje by měl být stánek označen názvem firmy podnikatele, IČem a údajem o místě nebo sídle podnikání.
  • Pro prodej potravin na farmářských trzích je nutná registrace u Státní zemědělské a potravinářské inspekce 
  • V případě, že prodejce prodává potraviny živočišného původu, je třeba se nahlásit u příslušné Krajské veterinární správy.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce uvádí na svých stránkách seznam zásad, které je třeba při prodeji na farmářských trzích dodržovat a na které klade největší důraz.

  • Nebalené potraviny chránit před prachem, dotykem se zemí, kontaktem s kupujícími (ti nesmí na nabízené potraviny sahat, kýchat, kašlat…), kontaktem s rukama prodejce (ideální je s nebalenými potravinami manipulovat podávacími kleštěmi nebo s použitím jednorázových rukavic).
  • Plochy stánku, na které jsou kladeny potraviny, musí být omyvatelné a udržovány v čistotě.
  • Potraviny vyžadující chlazení (maso, masné a mléčné výrobky, sýry, mléko, čerstvé šťávy, rybí výrobky, cukrářské výrobky apod.), uchovávat v chladícím zařízení.
  • Mít přístup k sociálnímu zařízení.
  • Při prodeji nebalených potravin, u nichž případně dochází i k dělení, mít zajištěnu pitnou vodu, dle potřeby i teplou vodu, pokud nebude vyřešena očista nářadí a rukou jiným vhodným způsobem.

Pro jasnější pravidla pro prodej na farmářských trzích byl vytvořen tzv. Kodex farmářských trhů, na kterém se podílely Asociace krajů, Sdružení místních samospráv, Svazu měst a obcí a samotní organizátoři.

Fotogalerie: Prohlédněte si farmářské trhy na Náplavce v Praze:

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).