Hlavní navigace

Chystáte se prodávat na farmářských trzích? Připomínáme, co je třeba splnit

Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Obliba farmářských trhů roste. Nachází si mezi zákazníky stále více příznivců. Co je nutné splnit, pokud chcete se svým produktem vyrazit na trh. (FOTOGALERIE)
Redakce
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Na pultech stánků farmářských trhů se zpravidla nacházejí potravinářské a zemědělské výrobky. Než ale prodejci vybalí své zboží na stánek, je nutné zajistit a vyřídit celou řadu náležitostí. Pojďme si je připomenout.

  • Prodejce, který chce své zboží prodávat na farmářských trzích, musí mít v prvé řadě živnostenské oprávnění. Během prodeje by měl být stánek označen názvem firmy podnikatele, IČem a údajem o místě nebo sídle podnikání.
  • Pro prodej potravin na farmářských trzích je nutná registrace u Státní zemědělské a potravinářské inspekce 
  • V případě, že prodejce prodává potraviny živočišného původu, je třeba se nahlásit u příslušné Krajské veterinární správy.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce uvádí na svých stránkách seznam zásad, které je třeba při prodeji na farmářských trzích dodržovat a na které klade největší důraz.

  • Nebalené potraviny chránit před prachem, dotykem se zemí, kontaktem s kupujícími (ti nesmí na nabízené potraviny sahat, kýchat, kašlat…), kontaktem s rukama prodejce (ideální je s nebalenými potravinami manipulovat podávacími kleštěmi nebo s použitím jednorázových rukavic).
  • Plochy stánku, na které jsou kladeny potraviny, musí být omyvatelné a udržovány v čistotě.
  • Potraviny vyžadující chlazení (maso, masné a mléčné výrobky, sýry, mléko, čerstvé šťávy, rybí výrobky, cukrářské výrobky apod.), uchovávat v chladícím zařízení.
  • Mít přístup k sociálnímu zařízení.
  • Při prodeji nebalených potravin, u nichž případně dochází i k dělení, mít zajištěnu pitnou vodu, dle potřeby i teplou vodu, pokud nebude vyřešena očista nářadí a rukou jiným vhodným způsobem.

Pro jasnější pravidla pro prodej na farmářských trzích byl vytvořen tzv. Kodex farmářských trhů, na kterém se podílely Asociace krajů, Sdružení místních samospráv, Svazu měst a obcí a samotní organizátoři.

Fotogalerie: Prohlédněte si farmářské trhy na Náplavce v Praze:

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).