Hlavní navigace

Čína podpoří domácí poptávku, těžit z toho bude i světová ekonomika

10. 11. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Čínská vláda odsouhlasila plán, podle kterého by měla do roku 2010 investovat do podpory domácí poptávky 4 billiony jüanů což odpovídá zhruba 586 miliardám dolarů a 11,5 bilionu korun. Prostředky poputují do infrastruktury, sociální sféry a dalších významných odvětví. Čína tak přejde z politiky exportně hnaného růstu na politiku růstu hnaného domácí poptávkou.

Čínská vláda se rozhodla podpořit domácí poptávky 4 biliony jüanů. Částka odpovídá 586 miliardám dolarů a 11,5 bilionům korun. Do roku 2010 by tak měla svými investicemi podpořit infrastrukturu, sociální sféru a další odvětví, které mají klíčovou roli. Toto čtvrtletí má Čína v plánu podpořit stavebnictví 100 miliardami jüanů. Prostředky půjdou na stavbu letišť, železnic a dálnic. Na obnovu oblastí stižených přírodními katastrofami čínská vláda věnuje dalších 20 miliard jüanů. Dále bude podpořena dostupnost bydlení, vesnická infrastruktura, dopravní síť, ale i ochrana životního prostředí, technické inovace, veřejné zdravotnictví, kultura a vzdělání.

Na rozhodnutí čínské vlády příznivě reagovali zástupci Mezinárodního měnového fondu a Francie. Mezinárodní měnový fond již dosti dlouhý čas navrhuje, aby Čína ze své politiky exportem hnaného růstu přešla na politiku růstu hnaného domácí poptávkou, uvedl ředitel MMF Dominique Strauss-Kahn s tím, že podpora bude mít příznivý vliv nejen na čínskou ale i světovou ekonomiku. Pozitivně se na setkání zemí skupiny G20 vyjádřila i francouzská ministryně hospodářství Christine Lagardeová. Je to samozřejmě výborná zpráva, komentovala rozhodnutí čínské vlády. Uvedla také, že podrobně se ale s čínským plánem ještě neseznamovala. Čtěte více v Seriálu Finanční krize

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).