Hlavní navigace

ČLFA se snaží o seberegulaci

13. 4. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Česká leasingová a finanční asociace (ČLFA) schválila memorandum pravidel chování, které by mělo přispět k větší ochraně zájmů a práv spotřebitelů. Pokud některá společnost pravidla poruší, může dojít až k jejímu vyloučení z asociace. Schválené memorandum má podle ČLFA ochránit klienty při poskytování spotřebitelských úvěrů nad rámec vymezený zákonem o spotřebitelském úvěru a zákonem na ochranu spotřebitele.

Členové asociace se například zavazují respektovat oprávněné a opodstatněné zájmy spotřebitele, a to po celou délku trvání smluvního vztahu. Firmy také v memorandu slibují, že jestliže klient ztratí možnost úvěr splácet, poradí mu při volbě optimálního řešení. Do úvěrových smluv by se také neměly dostat žádné sankce, jejichž hodnota by nekorespondovala s velikostí úvěru.

Přijetím a plněním tohoto dokumentu v praxi se členské společnosti ČLFA distancují od nekalých praktik při poskytování a zprostředkování finančních produktů pro spotřebitele, uvedla Blažena Valkošáková, členka představenstva ČLFA pověřená sledováním finančních produktů pro domácnosti. Odliší se od neseriózních subjektů na trhu s nekalými postupy a praktikami vůči spotřebitelům, dodala Valkošáková.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).