Hlavní navigace

Cloudová řešení pomáhají s digitalizací. Podívejte se na nabídku operátorů

4. 3. 2021
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Na zálohování, ale také při digitalizaci firemních a podnikatelských procesů se hodí cloudové služby. Podívejte se na nabídku našich operátorů.

Cloudové služby mohou využívat zákazníci nehledě na velikost či povahu jejich podnikání. Typicky se jedná o zákazníky, kteří se nechtějí anebo nemohou limitovat vlastní IT infrastrukturou či lidskými zdroji nutnými pro její údržbu. Jak uvádí Jiří Janeček, Senior Public Relations Specialist z T-Mobile Czech Republic, cloud prostředí se umí velmi flexibilně přizpůsobit aktuálním potřebám businessu, náhlým nárůstům výpočetního výkonu či sezónním výkyvům, a to vše bez nutnosti vstupních investic.

Nejen pro start digitalizace

Podle Antonína Zajíce, marketingového manažera ICT produktů z O2, cloud využije každá firma, která má alespoň jeden server. Jejich řešení v podobě O2 Cloud využívají jak malí zákazníci, kteří pro chod své firmy potřebují 2–3 virtuální servery a nemusí vůbec řešit, jak a kde provozovat základní infrastrukturu, tak obrovské korporace. Ty jej využívají pro provoz svých kritických aplikací, jako jsou CRM, SAP a podobně. Díky tomu, že jim O2 zajistí kompletně vše spojené s provozem infrastruktury, mohou využívat své vlastní IT specialisty pro podporu rozvoje firmy, doplňuje. Také cloudové služby u T-Mobile může využít každý firemní zákazník, který chce nastartovat digitalizaci svého podnikání a je pro něj důležité, aby zajistil lepší a efektivní fungování i v rámci svojí organizace, ale i komunikaci směrem ke svým zákazníkům.

Úložiště od Vodafone je možné využívat z jakéhokoliv zařízení kdekoliv na světě. Jedná se de facto o přenosný externí harddisk, který ovšem není možné ztratit, data jsou uložená v datových centrech a jsou tedy zálohovaná na více místech. Využití nalezne u různě velkých firem ze všech odvětví, které potřebují ukládat a sdílet soubory mezi sebou, a to nejen uvnitř firmy, ale například i s externími spolupracovníky. Výhodou je možnost vytvářet v cloudu adresářové struktury a mít tak přehled, co je s kým sdíleno, vysvětluje Charlota Dědková z tiskového oddělení Vodafone.

Jak jsme psali, téměř před rokem připravili mobilní operátoři nové balíčky, které mají pomoci živnostníkům a malým firmám získat výhodnější telekomunikační služby a pomoci jim s digitalizací. Jonathan Rutherford, viceprezident Vodafonu pro firemní zákazníky, uvedl, že budoucnost a konkurenceschopnost českého hospodářství závisí ve velké míře právě na malých firmách, které hrají také významnou sociální roli jako zaměstnavatelé. Digitalizace umožňuje pracovat lidem z domova, využívat cloudové služby nebo nastartovat obchody pomocí nových digitálních kanálů, upřesňuje.

O2

Operátor O2 nabízí širokou škálu cloudových nabídek, a to od jednotlivých virtuálních serverů přes virtuální datová centra na veřejné platformě až po velké privátní virtuální řešení. O2 Virtuální server představuje nejrychlejší cestu, jak zprovoznit nový server, a plně podporuje provoz aplikací Microsoft, Linux, Oracle a všech dalších dodavatelů softwarových systémů. O2 nabízí prostředí pro krátkodobý i dlouhodobý provoz vysoce dostupných aplikací na platformě MS Windows bez investiční zátěže. Linux servery nevyžadují licenci výrobce operačního systému a poskytují tak ideální prostředí pro provoz méně náročných aplikací i vysoký výpočetní výkon pro webové, databázové a systémové aplikace. Další možností je O2 Virtuální datové centrum, které firmám a podnikatelům umožňuje provozovat veškeré firemní IT v cloudu. Ovládáno je přímo klienty přes zabezpečený webový portál. Pro provoz kritických zákaznických aplikací nebo systémů vyvinutých na míru je pak ideálním řešením O2 Virtualizované řešení.

O2 Privátní cloud je řešením na míru, které je ideální pro systémy s potřebným garantovaným výkonem, povinností splnit regulaci ze strany legislativy nebo zákazníky s vlastními licencemi nepřenositelnými do běžného cloudu. O2 Hybridní cloud pak představuje kombinaci cloudových a housingových služeb, které jsou ideální, když klient potřebuje nasadit nové aplikace do cloudu a přitom si ponechat stávající IT infrastrukturu. Podnikatelé si mohou vybrat také některou z rozšiřujících služeb pro cloudová řešení, kam patří například O2 Zálohování, O2 AntiDDoS nebo O2 Diskové pole.

Mezi hlavní výhody cloudového řešení od O2 patří uvolnění kapacity IT nebo snížení jednorázových a často velmi vysokých nákladů na pořízení nového hardwaru. Řešení navíc zbaví podnikatele nejistoty, co bude za půl roku nebo za rok, a jestli investovat do nákupu serverů. Firma si pronajímá jen výkon a kapacitu, kterou aktuálně potřebuje. A platí za skutečně využité prostředky. Také nemusí řešit zabezpečení serverů, nefunkční hardware či dostupnost. O tohle všechno se postarají naši specialisté, klidně i v režimu 24/7, dodává Antonín Zajíc.

T-Mobile

Také T-Mobile nabízí celou řadu profesionálních služeb od úvodního assessmentu, přes migrační služby, aplikační vývoj, konfigurace, adopce, až po managed operations služby, které mohou zákazníkům zcela suplovat interní IT oddělení. Mezi stěžejní řešení patří Telekom Cloud a Microsoft Azure Cloud. První představuje několik služeb s různými balíčky, jako jsou T-Cloud od 2 do 2000 GB nebo s MS Office 365. Varianty se pohybují od 89 do 519 korun. Nejoblíbenější a nejrozšířenější je cloudové řešení Microsoft 365, které je vhodné pro všechny podnikatelské segmenty od malého živnostníka až po velkou korporaci. T-Mobile jako Golden Partner Microsoft pomůže s vhodným výběrem licencí, zajistí hladký přechod do cloudu a zaškolí koncové uživatele, popisuje Jiří Janeček.

Klienti T-Mobile mohou využít také datových center, a to jak fyzických, tak virtuálních, o která se stará sám operátor. Virtuální datové centrum lze přirovnat k fyzickému datovému centru bez nutnosti řešit napájení, klimatizaci nebo například fyzickou bezpečnost prostor. Zákazníci si mohou vybrat z veřejného, privátního nebo hybridního cloudového řešení. U veřejného je možné využít virtuální servery v datovém centru s maximální dostupností poskytovaných služeb, velkou mírou flexibility a vysokou bezpečností dat, zatímco privátní cloud je vyhrazen pouze pro klienty a prostředky nejsou sdílené s dalšími zákazníky. Hybridní řešení umožňuje přesunout část své technologie do datového centra jiného poskytovatele nebo případně i do veřejného cloudu.

V nabídce T-Mobile je také služba s názvem PhoneCopy poskytující správu a zálohu dat z mobilního telefonu na cloudové úložiště. Cloudová aplikace umožňuje synchronizaci/zálohu kontaktů, SMS zpráv a médií (a mnoha dalších) mezi mobilním zařízením a serverem PhoneCopy.com. Data jsou tak neustále aktuální a s bezpečnou archivací jejich změn. Díky službě může mít firemní uživatel přístup ke všem svým datům, i když dojde ke ztrátě mobilního zařízení, jeho výměně, opravě. Zároveň aplikace umožňuje smazání dat z telefonu na dálku, dodává Jiří Janeček.

Vodafone

Vodafone Flexi Cloud je služba, díky které podnikatelé a firmy jednoduše přesunou svá data a IT infrastrukturu do péče Vodafonu a bezpečí jejich datového centra. Klienti si tak pronajmou úložiště a výpočetní výkon přesně podle potřeb jeho firmy a nemusí investovat do vlastního hardwaru a softwaru. Díky technologiím, které neustále vylepšují, získají lepší výkon a kvalitnější řešení.

Firmy mohou využít také Server Housing, kdy jim operátor zajistí umístění a provoz serverů v plně vybaveném profesionálním datovém centru. Servery jsou umístěny v klimatizovaném datovém centru v uzamykatelných stojanech, trvale chráněných před neautorizovanou manipulací. Nezbytné úkony je možné provádět kdykoliv a je možné využít i asistenci správce, který je v datovém centru fyzicky nepřetržitě přítomen. Součástí služby je také garantované připojení k internetu a zálohované napájení.

Vodafone dále nabízí online kancelář kdekoliv v podobě licence Microsoft Office 365 pro firmy. Výběr je ze tří možností: Business Basic, Apps for Business a Business Standard, přičemž nejoblíbenější je v současné době varianta Business Standard. Jedním z možných vysvětlení je, že obsahuje kromě samotného úložiště i e-mailové řešení, kancelářský balík Office a dnes hojně využívanou komunikační platformu Teams, doplňuje Charlota Dědková.

Jak postupovat v případě zájmu?

Když má podnikatel nebo firma zájem o cloudová řešení od T-Mobile, může se obrátit na svého obchodního konzultanta nebo nám pošle svůj požadavek na e-mail. Podobně v O2 je nejlepším způsobem kontaktovat svého O2 obchodního zástupce nebo zanechat kontakt na webových stránkách, přičemž se s ním operátor spojí a společně naleznou nejlepší řešení potřeb dané firmy nebo podnikatele. Ve Vodafone licenci aktivují na jakémkoliv prodejním místě, tedy na prodejně nebo také po telefonu. Stačí říci, o kolik licencí má zákazník zájem. Je také možné zanechat nám kontakt prostřednictvím webových stránek a my se sami ozveme, dodává závěrem Charlota Dědková.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).