Hlavní navigace

ČMZRB zvyšuje podnikatelům záruky za úvěry

12. 2. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB) zvýšila pro letošní rok záruky za úvěry na částku 2,65 miliardy Kč . Měla by tak podpořit podnikatelské úvěry až za 13 miliard Kč. Loni vyčlenila ČMZRB na záruky 950 milionů Kč, čímž podpořila úvěry zhruba za 5 miliardy korun. Čtěte více: Návrhům NERVu chybí podstatná věc, a to okamžitá účinnost.

Hospodářská komora vnímá jako správný krok, že ze strany MPO došlo k výraznému navýšení objemu finančních prostředků v ČMZRB a jsou konkrétně upřednostňovány provozní úvěry, které jsou pro fungování podniků dnes naprosto zásadní, říká prezident Hospodářské komory České republiky Petr Kužel.

Podle Kužela je podstatné, aby se rozšířily současné programy na všechny obory. Dnes jsou programy omezeny a jsou vyhlášené pouze pro vybrané obory, přičemž vypadly obory typu maloobchodu, velkoobchodu, služeb, pohostinství nebo cestovního ruchu. Domníváme se, že by měl být stejný přístup ke všem podnikatelům ve všech oborech tak, aby to bylo tržně neutrální, doplnil Kužel.

Žádosti o záruky na provozní úvěry mohou firmy posílat od 9 března 2009. Pokud jde o investiční úvěry, zde je možno zaslat žádosti již od 23. února 2009. Čtěte seriál Finanční krize.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).