Hlavní navigace

Tisk: Česká národní banka chce větší transparentnost podílových fondů

3. 10. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Podílové fondy mají jen minimální povinnost informovat o portfoliu svých investic. Česká národní banka se nyní rozhodla to změnit.

Podílové fondy by dle záměrů ČNB měly pozadí svých investic zpřístupňovat až šestkrát častěji, než je tomu nyní. Podle mluvčího centrální banky Pavla Zúbka, se změna chystá v souvislosti s nově zaváděnými pravidly sbírání dat, které připravuje Evropská centrální banka. Povinnost informovat jednou měsíčně o svých investicích by však měly podílové fondy pouze vůči ČNB. Běžní investoři mají možnost nahlédnout do hospodaření fondů obvykle jednou za čtvrt roku, což je podle Zúbka dostačující. Přehled je však často těžké na internetu najít a většinou je pouze ve formě výročních zpráv, připouští šéf Asociace pro kapitálový trh Josef Beneš.

Kontrolovat samotný investiční profil tak investoři prakticky nemají. Podle Beneše je nutné obnovit důvěru lidí ve fondy, což by větší transparentnost pravděpodobně umožnila. V době finanční krize je struktura investic u podílových fondů jedním z nejdůležitějších faktorů, který může investory přesvědčit o vložení dalších prostředků.

Dovozci ropy by měly spravovat část ropných rezerv

Státní správa hmotných rezerv (SSHR) navrhla, aby firmy, vyrábějící a dovážející ropu a její produkty v horizontu pěti až sedmi let, spravovali ropné rezervy na 30 dní. Nyní drží strategické ropné rezervy pouze stát. SSHR spravuje rezervy zhruba na 90 dní, což vláda shledala počátkem za nedostatečné. V plánu má rezervy zvýšit na 120 dní, z ekonomických důvodů by se ale na jejich držení měly začít podílet i firmy. Ve světě je to například v Rakousku, Švýcarsku, Řecku či Itálii běžnou praxí. Firmy však nárůst vlastních nákladů promítají konečným zákazníkům do cen.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).