Hlavní navigace

ČNB snížila úrokové sazby, podnikatelům zlevní úvěry

6. 11. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

I přes neustále ujišťování centrální banky, že Česku vážněji finanční krize, se dnes banka překvapivě rozhodla snížit úrokové sazby o 0,75 %. Očekávalo se přitom, že pokles bude pouze o čtvrt procentního bodu. Hlavní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak v současnosti činí 2,75%.

Snížení úrokových sazeb se stalo příznivou zprávou pro podnikatele, kterým se tak zlevní úvěry. Naopak lidem, kteří zase spoří, se tak zmenší úroky. Podle analytiků bylo důvodem snížení úrokových především zpomalování české ekonomiky, snaha oslabit českou korunu a pojistit se proti zvýšené nervozitě na finančním trhu. Čtěte více: Záškodný: Bankám hrozí jediné – uměle vyvolaná panika.

ČNB změnila své chování na risk manažera, raději více snížit a omezit negativní rizika a po uklidnění situace sazby rychleji normalizovat, komentoval rozhodnutí David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny.

Česká měna zareagovala na snížení sazeb sice poklesem, ale bezprostředně poté opět posílila. I burza rozhodnutí uvítala a její index začal umazávat ranní ztráty.

Úrokové sazby se měnily naposledy v srpnu, a to když banka rozhodla o jejich 0,25% snížení. Odborníci počítají, že k dalšímu poklesu úrokových sazeb dojde v příštím roce a že jejich hodnota by mohly dosáhnout až ke dvěma procentům.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).