Hlavní navigace

Centrální banka chce veřejnosti více přiblížit její měnovou politiku

7. 11. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Česká národní banka na svém zasedání z konce října rozhodla, že první prognóza nominálního měnového kurzu koruny vůči euru v roce 2009 již bude v číselné podobě zpřístupněna i veřejnosti. ČNB tak bude jedinou bankou na světě, která zpřístupní prognózu nominálního kurzu ke konkrétní měně.

Centrální banka včera oznámila, že na svém zasedání z 30. 10. 2009 rozhodla o zveřejňování nominálního měnového kurzu koruny vůči euru v číselné podobě. Učiní tak u první prognózy kurzu v roce 2009 prostřed­nictvím tzv. vějířového grafu. Bude tak jedinou centrální bankou na světě, která uveřejňuje své prognózy nominálního kurzu ke konkrétní měně. Učinila tak krok ke komunikační otevřenosti a transparenci měnové politiky. ČNB se vyjádřila, že tak umožní vnějším pozorovatelům lépe porozumět její měnové politice.

Do současnosti byly prognózy zveřejňovány pouze slovním popisem. Dle svého vyjádření ČNB předpokládá, že stejně jako v případě úrokových sazeb a s přispěním komunikace centrální banky budou zveřejňované informace měnového kurzu veřejností chápány v rámci předpokladů, na kterých jsou predikce stavěny. Vliv na ně bude mít také množství informací, které bude mít ČNB k dispozici v době jejich zpracování. Může se totiž stát, že po uveřejnění prognózy se vyskytnou nové skutečnosti, které budou vychylovat její skutečných vývoj od předpokladu. Tuto míru nejistoty, která je podle banky u měnového kurzu obecně vysoká, bude zachycovat právě vějířový graf, který vzniká i u prognóz jiných hlavních veličin.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).