Hlavní navigace

Co čeká český průmysl? Lepší časy jen tak nepřijdou

Výhled českého průmyslu do dalších měsíců není příliš optimistický. Průmyslová produkce se má dále snižovat. Podle nedávno zveřejněných dat Českého statistického úřadu se v listopadu loňského roku propadla průmyslová výroba o 17.4% (v říjnu to bylo – 7.6%). Po očištění o pracovní dny pak pokles činil lehce přes 16 %. Za dva měsíce čtvrtého čtvrtletí se propadl tuzemský průmysl o 12, 5 % oproti stejnému období předchozího roku.

V České republice se průmysl podílí na HDP zhruba ze třetiny. To samozřejmě znamená, že prudký propad průmyslové produkce má v ČR silnější dopad než obdobný propad ve Francii, vysvětluje Martin LobotkaČeské spořitelny.

Průmyslové výrobě také nepomáhá fakt, že výrazně klesá počet zakázek. Dalším negativním faktorem je vysoký podíl strojírenství a z toho především automobilového průmyslu. Čtěte více: Krize klepe na dveře. České automobilky propustí tisíce lidí.

Podle odborníků se tak dá očekávat, že propad průmyslu bude pokračovat i v prvním a druhém čtvrtletí letošního roku. Pokud čekáme podobné meziroční propady objednávek jako tomu bylo v listopadu (řekněme 20% u Německa) a současně oslabení koruny na 28.50, pak průměrný sezónně neočištěný pokles by měl v prvním čtvrtletí dosáhnout zhruba 7–8 %, potvrdil Martin Lobotka.

Vše naznačuje, že hluboká slabost průmyslu se protáhne i do začátku letošního roku, připojil se hlavní ekonom společnosti Atlantik FT Milan Vaníček.

Špatné výsledky průmyslu se pak podle odborníků přenesou zřejmě i do širší ekonomiky, kde se počítá s nárůstem nezaměstnanosti a potenciálně i s recesí.