Hlavní navigace

Co čeká český průmysl? Lepší časy jen tak nepřijdou

23. 1. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Výhled českého průmyslu do dalších měsíců není příliš optimistický. Průmyslová produkce se má dále snižovat. Podle nedávno zveřejněných dat Českého statistického úřadu se v listopadu loňského roku propadla průmyslová výroba o 17.4% (v říjnu to bylo – 7.6%). Po očištění o pracovní dny pak pokles činil lehce přes 16 %. Za dva měsíce čtvrtého čtvrtletí se propadl tuzemský průmysl o 12, 5 % oproti stejnému období předchozího roku.

V České republice se průmysl podílí na HDP zhruba ze třetiny. To samozřejmě znamená, že prudký propad průmyslové produkce má v ČR silnější dopad než obdobný propad ve Francii, vysvětluje Martin LobotkaČeské spořitelny.

Průmyslové výrobě také nepomáhá fakt, že výrazně klesá počet zakázek. Dalším negativním faktorem je vysoký podíl strojírenství a z toho především automobilového průmyslu. Čtěte více: Krize klepe na dveře. České automobilky propustí tisíce lidí.

Podle odborníků se tak dá očekávat, že propad průmyslu bude pokračovat i v prvním a druhém čtvrtletí letošního roku. Pokud čekáme podobné meziroční propady objednávek jako tomu bylo v listopadu (řekněme 20% u Německa) a současně oslabení koruny na 28.50, pak průměrný sezónně neočištěný pokles by měl v prvním čtvrtletí dosáhnout zhruba 7–8 %, potvrdil Martin Lobotka.

Vše naznačuje, že hluboká slabost průmyslu se protáhne i do začátku letošního roku, připojil se hlavní ekonom společnosti Atlantik FT Milan Vaníček.

Špatné výsledky průmyslu se pak podle odborníků přenesou zřejmě i do širší ekonomiky, kde se počítá s nárůstem nezaměstnanosti a potenciálně i s recesí.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).