Hlavní navigace

Co mění Brexit? Díky dohodě zatím nic zásadního

18. 1. 2021
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Od 1. ledna 2021 po uzavření dohody o budoucích vztazích mezi Evropskou unií a Velkou Británií začínají platit nová pravidla. Čeho všeho se dotknou?

Změny čekají především exportéry a cestovatele, ale také studenty nebo osoby pobývající ve Velké Británii. Některé podmínky nebudou však ještě po nějakou dobu tak striktní a budou tolerovány. 

Vývozce čekají nová pravidla

Čeští exportéři do Velké Británie se musí připravit na plnohodnotné celní kontroly. Ty mají být zaváděné během prvního půlroku letošního roku ve třech fázích. Autorizovaný a odpovědný zástupce se sídlem v EU již nebude ve Velké Británii od 1. ledna uznáván, stejně tak britský zástupce již nebude moci být využíván i pro EU. Pro produkty nabízené na britském trhu tak bude muset mít zástupce sídlo ve Spojeném království. U certifikace zboží se pro většinu produktů, které nyní podléhají označení CE, bude muset postupně začít využívat nový britský ekvivalent s názvem UKCA. Pro rok 2021 zůstává však většina britských standardů stejná. Obchod se Severním Irskem se bude nadále řídit pravidly Evropské unie.

Dohoda o obchodu a spolupráci mezi Evropskou unií a Spojeným královstvím odstraňuje cla a kvóty, ale bude nutné dodržet nové celní procedury a hlášení a zvýší se tak administrativa. Pro odjezd z Velké Británie přes Eurotunel nebo přístav Dover je také nutné si zajistit takzvaný Kent Access Permit pro průjezd hrabstvím Kent. Pro české firmy dochází k dílčím změnám. Důležité je, že nebudou uplatňována cla a kvóty. Čeští exportéři se ale nevyhnou hraničním kontrolám. Pro bližší informace o nových podmínkách se mohou podnikatelé i nadále obracet jak na Ministerstvo zahraničních věcí ČR v Praze, tak na naše ekonomické diplomaty v Británii. Poskytnou jim kompletní informační servis a podporu, dodává v tiskové zprávě ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Pozor při cestování

Tomáš Petříček dále vysvětluje, že v rámci standardního cestování se nic nemění. Nadále je možné jet do Velké Británie bez víza na dovolenou, na návštěvu rodiny nebo kamarádů. Doporučuje však už od nyní cestovat s pasem, nikoliv jen s občanským průkazem, který bude Británie uznávat do konce letošního září. Je třeba se také nechat řádně pojistit a nepočítat s levným unijním roamingem, podotýká. Na telefonické hovory se totiž budou vztahovat roamingové sazby mimo Evropskou unii, tudíž se bude jednat o vyšší částky.

Ministerstvo zahraničních věcí ČR uvádí, že jednotný Evropský průkaz zdravotního pojištění (EHIC) bude na základě dohody mezi Velkou Británií a EU nadále pro krátkodobý pobyt v Británii platit. Tuto informaci potvrzuje na webu i Všeobecná zdravotní pojišťovna s tím, že i přes vystoupení Spojeného království z Evropské unie nedojde nakonec díky této dohodě k výrazným změnám v poskytování zdravotní péče. Tato dohoda, kromě jiného, obsahuje i protokol o sociálním zabezpečení, který zahrnuje i pravidla pro zdravotní pojištění a poskytování zdravotních služeb, která téměř zcela kopírují dosud aplikovaná evropská nařízení o koordinaci systémů sociálního zabezpečení. Veškeré běžné situace jsou tedy upraveny stejným způsobem, jako by Spojené království z EU nevystoupilo.

ZMĚNY V ROCE 2021

Co se všechno změní v roce 2021 pro podnikatele? Změny zákonů na jednom místě

Jak to bude s pracovními cestami a studiem?

Pracovní cesty do Velké Británie v délce do šesti měsíců například na obchodní jednání nebo vědeckou konferenci nebudou podmíněné vízem. Ty dlouhodobé nad půl roku ano – v tomto případě bude možné o vízum požádat online. Podobně také u krátkodobého studia do šesti měsíců, kdy student nebude čerpat příspěvky z britských veřejných financí, nebude vízum potřeba. Dlouhodobé studium bude podmíněno studentským vízem, pro které musí žadatelé získat minimálně 70 bodů v imigračním systému. Ty budou vycházet z finančního zajištění, odpovídající znalosti angličtiny nebo aktuálního dosaženého vzdělání. Poplatek za vízum činí 348 liber (kolem 10 tisíc korun), je nutné o něj zažádat půl roku před odjezdem do Velké Británie a navíc si sjednat také zdravotní pojištění. 

Ti, kteří chtějí ve Velké Británii studovat, absolvovat stáže nebo realizovat dobrovolnickou činnost v rámci výzev z programu Erasmus+, tak mohou učinit ještě i v akademickém roce 2022/2023, a to na základě individuálních dohod, které uzavřely vysílající vysoké školy. Jak v této souvislosti uvádí web BREXITinfo, Velká Británie pro své občany do budoucna plánuje Erasmus+ nahradit novým projektem s názvem Turing. Co se týče mobilit z EU do Velké Británie, bude potřeba, aby měly partnerské země zabezpečeno národní nebo institucionální financování, pokud chtějí vysílat studenty na vysoké školy do Velké Británie.

školení-leden22-molín

Brexit ovlivní i podnikání Vojtěcha Čížka dovážejícího cider: 

Občané třetích zemí

Britští občané v České republice a Evropané ve Spojeném království jsou od ledna bráni jako občané takzvaných třetích zemí. Pro občany EU v Británii tak bude platit bodový imigrační systém. Cizinci tak budou dostávat body za specifické dovednosti a jejich kvalifikaci. Češi, kteří trvale žijí ve Velké Británii, mohou po zisku statutu usedlíka počítat se stávajícími pravidly. Do konce června je pak potřeba požádat o takzvaný „EU Settled Status“ formou registrace. 

Pro vyřizování českých matričních a cestovních dokladů nezbytných pro registraci do tohoto systému a případnou konzulární pomoc se mohou čeští občané v Británii nadále obracet na Velvyslanectví ČR v Londýně a Generální konzulát ČR v Manchesteru. Oba zastupitelské úřady jsou pro české občany nadále v pohotovosti například formou nouzových linek. Ministerstvo zahraničních věcí u nich navíc pro následující měsíce navýšilo jejich personální obsazení.

Anketa

Jaký očekáváte, že bude rok 2021 z pohledu podnikání?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).