Hlavní navigace

Co nabízí balíkomatové služby? Skutečně se bez nich e-shopy neobejdou?

1. 7. 2013
Doba čtení: 8 minut

Sdílet

 Autor: www.kouzelnaalmara.cz
Provozujete e-shop? Měli byste se začít zajímat o balíkomatové služby. Právě vstupují na trh a před Vánocemi budou velkou konkurenční výhodou.

Právě v těchto týdnech a měsících se začíná výrazněji rozrůstat síť schránek na doručování balíků odeslaných z internetových obchodů. V tuto chvíli funguje Kouzelná almara. Poštomaty společnosti Postal Terminals CZ a Balíkomaty České pošty zatím na spuštění čekají. Má k nim ale dojít už brzy. Zástupci všech tří služeb tvrdí, že jde o výhodnou možnost doručení a vyzvednutí zboží pořízené v e-shopech. Budou se stále více přibližovat přáním a požadavkům svých klientů, a to jak majitelů obchodů, tak koncových zákazníků. Základ jednotlivých služeb je nastaven, a protože prodejci jsou vždy o několik listů v kalendáři dál, je prý už teď zajištěno i bezproblémové fungování vyzvedávacích boxů během předvánočního období. Co tedy od nových cest doručování zboží z internetu očekávat?

Proč vůbec vznikly?

Ilustrační obrázek.
Autor: www.kouzelnaalmara.cz

Výdejní schránky jsou další variantou k doručování zboží z internetu. S kamennými výdejnami ani kurýrními službami si prý nekonkurují. 

Zástupci komerční sféry, tedy Kouzelné almary a Poštomatů, se shodují, že systém doručování balíků je rozbitý. Pokud si zákazník objedná zboží z e-shopu, má několik možností. První a nejstarší možností je využití služeb České pošty, druhou je kurýrní služba, třetí cestou jsou úložní a výdejní místa a nejnovější pak právě přebírací boxy. Každá z nich má ale své nevýhody. Na poštovních pobočkách se mnohdy stojí fronty a je omezená otevírací doba. Velká část lidí nestíhá zajít na poštu po práci a musí volit nákladnější doručení v pozdějších hodinách nebo doručení do práce, což není vždy pohodlné. Vždy spolehlivé nejsou ani kurýrní služby a platba za jejich službu zbytečně navyšuje celkovou sumu, kterou zákazník musí zaplatit. Pod částku 80 korun nikdo nikomu nic nedoveze. Kamenné výdejny si mohou dovolit jen skutečně velcí internetoví prodejci a úložní místa pak nemají tak hustou síť, aby byla dobře dostupná všem zákazníkům. Právě kvůli těmto problémům začaly vznikat výdejní schránky. Už neplatí, že nákup na internetu končí odchodem z košíku nebo doručením a platbou. Dodání zásilky a postprodejní servis nemůže dál zůstávat v pozadí. Jsme tu pro lidi, kteří odchází z práce po uzavření poštovních poboček a nechtějí čekat na kurýra, říká Petr Hlaváček, zástupce Postal Terminals CZ, která provozuje Poštomaty.

Státní podnik Česká pošta zatím své Balíkomaty z časových důvodů nespustil, oproti komerčním firmám má tu konkurenční nevýhodu, že se musí řídit zákonem o veřejných zakázkách a celý proces se tak protáhl. Soutěž už je ale uzavřena a automatizovaná balíková centra mají začít fungovat v druhé polovině letošního roku. Česká pošta nechce nejen zůstat za konkurencí, ale slibuje si od nich také zlepšení situace na svých pobočkách. Vyzvedávání zásilek v Balíkomatech totiž zkrátí fronty u přepážek. V tuto chvíli je úspěšnost dodání balíku 85 %, služba odpoledního doručování dokonce zaznamenala 91% úspěšnost, uvádí pro představu Pavel Bobek, manažer logistiky České pošty.

Jak fungují?

Velkou výhodou výdejních schránek je, že fungují 24 hodin denně 7 dní v týdnu. Boxy mají jednoduché a rychlé ovládaní a vyzvednutí zásilky z Kouzelné almary nebo Poštomatu je záležitostí zhruba 15 vteřin. Zboží je u obou k dostání druhý den a Kouzelná almara zvažuje i možnost převzetí v den objednávky. Zkusíme to minimálně v Praze, kde je největší počet e-shopových zákazníků. Služba ale pravděpodobně bude s příplatkem. V tuto chvíli zjišťujeme, zda je o ni vůbec zájem, protože podle statistik Amazonu není dodávka v den provedení objednávky až tak silným prodejním argumentem, komentuje Tomáš Čupr.

Boxy se otevírají pomocí PIN kódu, který zákazník obdrží po provedení objednávky. Ten jednotlivé služby doručují dvěma způsoby. Zatímco u služby Kouzelná almara je nutno zadat e-mailový i telefonický kontakt, Poštomatu a Balíkomatu stačí pouze číslo mobilního telefonu. E-mail je u Poštomatu dobrovolným údajem a kontaktní informace služba nepoptává u koncových zákazníků, ale u e-shopů. Česká pošta pak nabízí také možnost uvedení kontaktní adresy. Důvodem je uložení na poštovní pobočce v případě nevyzvednutí zásilky.

A tady je další rozdíl. Všechny tři služby nabízejí třídenní dobu uložení. Česká pošta ale nehledí na víkendy. Pokud si zákazník svůj balíček nevyzvedne a uvede svou korespondenční adresu, po třech dnech bude balíček nasměrován do depa a zákazník pak má dalších 14 dnů na jeho převzetí klasickou cestou na pobočce. V případě neuvedení adresy se balíček vrací odesílateli, vysvětluje Pavel Bobek. Výhodnější je v tomto ohledu využití Poštomatu, který do tří dnů pro vyzvednutí zboží víkendy nezapočítává a zákazník může mít na vyzvednutí více času. Na blížící se konec termínu pro vyzvednutí upozorňují informační e-maily nebo sms zprávy. Pokud si člověk svou zásilku nestihne vyzvednout, zavoláme mu, abychom se domluvili na jiném způsobu dodání. V opačném případě bude odeslána zpět do e-shopu, dodává Tomáš Čupr za Kouzelnou almaru.

Doručovací boxy mají své rozměrové limity. Nedá se do nich vložit například ani větší tiskárna, jejíž objem zvětšuje obal. Například jeden box Poštomatu má rozměr 64×41×38 centimetrů. Je pravda, že do schránky se například televize nevejde. Vycházíme ale z předpokladu, že množství rozměrnějších zásilek je menší a lidé u nich většinou volí doručení domů. Naše schránky jsou ideální pro balíčky o rozměrech klasické nákupní tašky, říká Petr Hlaváček. Jak Poštomaty, tak Balíkomaty a Kouzelné almary jsou ale modulárními systémy, se kterými se dá pracovat a variabilně upravovat podle potřeb zákazníků. O tom, zda bude nutné je upravovat na míru českým podmínkám, prý rozhodnou letošní Vánoce. Ty pro prodejce a doručovací služby tradičně znamenají největší nápor a pro vyzvedávací boxy budou první velkou zatěžkávací zkouškou. V případě, že bude jejich kapacita vyčerpána, jsou firmy schopny v řádech několika dnů přistavět další boxy nebo přejít na variantu zvanou Santa Claus. U boxu by pak stáli lidé, kteří by zákazníkům předávali zboží, které se do nich z prostorových nebo kapacitních důvodů nevešlo.

Kolik služby stojí?

Prozatím je známa konkrétní cena pouze za využití Kouzelné almary, která pro koncového zákazníka činí 59 korun. Je tedy výrazně nižší než při využití kurýrních služeb PPL nebo DPD, které vycházejí nejméně na 91 korun. Konkurovat jí nemůže ani Balík do ruky od České pošty za 83 korun ani Balík na poštu za 77 korun. Ceník Poštomatů zatím zveřejněn nebyl, firma ale nedávno uvedla, že po startu konkurence ho musela přehodnotit. Poštomaty jsou cenově výhodným řešením jak pro klienty, tak i pro internetové obchody, uvádí Petr Hlaváček. Ceny nejsou známé ani u Balíkomatů České pošty. Měly by ale odpovídat poplatku při převzetí balíku na pobočce. Jediným místem, kde by všechny tři zmíněné služby mohly prohrát, jsou kamenné prodejny a výdejny. Zboží se v nich přebírá buď zdarma nebo za poplatek zhruba 20 korun. Nejsou ale zdaleka ve všech městech.

Kde je hledat?

Úložné schránky si na sebe pochopitelně musí umět vydělat, a proto je lze najít především ve velkých městech. Například Kouzelná almara začala na jaře v Praze s 15 automaty a během dvou měsíců rozdistribuovala přes 10 000 zásilek. Je to prý důkaz, jaký potenciál služba má a její síť se proto rozšiřuje do dalších lokalit a také mimo hlavní město. Poštomaty by měly být rozesety tak, aby jeden připadal na zhruba 40 000 obyvatel. Třeba v Moravskoslezském kraji jich je 8 v Ostravě a po dvou pak v Opavě, Karviné, Havířově a ve Frýdku-Místku. Česká pošta prozatím plánuje svá automatizovaná balíková centra ve 150 lokalitách s tím, že pokud bude služba využívána, je tu možnost rozšířit ji na celkem 280 míst, která už jsou přednasmlouvána. Balíkomaty by měly být ve všech okresních městech a dalších velkých aglomeracích. První se objeví ve Strakonicích, v Českých Budějovicích, V Prostějově a v Praze.

Kouzelné almary se staly součástí nákupních center a pěších zón poblíž nich. Poštomaty sází na umístění u supermarketů a necelá desetina z jejich počtu bude dostupná také u čerpacích stanic. Vybírány jsou lokality frekventované, snadno dostupné pro balíkové doručovatele i zákazníky a také bezpečné.

Jak vycházejí vstříc potřebám klientů?

Z hlediska přebírání zboží od e-shopů je na tom nejlépe Česká pošta, která má hustou síť distribučních center a disponuje také svými sběrnými jízdami. Postal Terminals CZ slibuje, že bude obsluhovat i malé a středně velké e-shopy. U Kouzelné almary se řešení tvoří individuálně. Pro dvě knihy do Teplic nepojedeme, ale jsme schopni je vyzvednout po cestě za jiným zbožím při svozu na sběrný sklad. Případně se dá zboží zaslat na naše sortingové centrum, říká Tomáš Čupr. V Kouzelné almaře teď probíhá tendr na kurýrní službu, která bude svozy zajišťovat.

Kouzelná almara také neumožňuje platit při vyzvednutí zásilky v hotovosti. Bonusem je naopak možnost platit kartou, a to buď přímo v e-shopu nebo prostřednictvím platebního terminálu umístěném u Kouzelné almary. Platbu kartou i penězi v hotovosti mají nabídnout Balíkomaty. Česká pošta je po jejich zprovoznění hodlá začít využívat i pro platbu složenek a dalších služby. Poštomaty pak mají klienty lákat na oboustrannost. Zboží z nich lze nejen převzít, ale v budoucnu bude možné zboží prostřednictvím Poštomatů také vrátit. Navíc umožní přístup českých internetových obchodníků na polský a slovenský trh.

Provozovatelé se shodují, že jejich služby nejsou přímou konkurencí uloženek nebo kamenných výdejen velkých e-shopů. Jsou jen další alternativou doručování zboží z internetu a zda jsou pro daného provozovatele e-shopu nejvýhodnějším řešením, to musí rozhodnout on sám. Už teď je ale jasné, že možnost jejich využití bude zvláště před Vánocemi velkou konkurenční výhodou a byla by hloupost ji do svého obchodování neimplementovat.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).