Hlavní navigace

Co smí a naopak nesmí zástupci firem? Sami v tom dost často tápou

5. 4. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Zastupovat firmu je spojeno s velkou zodpovědností a přináší to celou řadu povinností. Ne o všech ale mají sami zástupci firem jasno.

Zástupci firem tápou z velké části v otázkách, které se týkají povinností a pravidel souvisejících s nakládáním s osobními údaji, jasno nemají také v tom, komu mohou a komu naopak nesmí zasílat obchodní sdělení.

Psali jsme: Odpovědnost členů orgánů obchodní korporace za škodu. Jak ji omezit?

Zjištěná fakta vyplynula z krátkého testu právních znalostí statutárů advokátní kanceláře eLegal, do kterého se zapojily téměř 3 stovky respondentů, z nichž 67 % působí jako jednatel s.r.o., 24 % podniká jako živnostník a zbytek zastupuje akciovou společnost či jinou formu právnické osoby.

Pochybení v nakládání s osobními údaji

Zástupci firem se velmi často nesprávně domnívají, že mezi osobní údaje patří pouze emaily, data, adresy a telefonní čísla či jiné údaje, které jsou součástí databáze klientů. Osobními údaji jsou však zpravidla i data vlastních zaměstnanců, včetně jejich pracovní emailové adresy, bankovního účtu, na který zaměstnavatel odvádí mzdu, aj. V případě, že by na nesprávné nakládání s osobními údaji narazila kontrola z Úřadu pro ochranu osobních údajů, neobešlo by se pochybení zřejmě bez sankce.

Čtěte také: 7 kroků, jak se vyrovnat s tajemným GDPR, tedy ochranou osobních údajů ponovu

Kdy a komu zasílat obchodní sdělení

Další oblastí testu byla také problematika zasílání obchodních sdělení. Firemní zástupci často netuší, komu a kdy je smí zasílat. Rozhodně neplatí, že lze obchodní sdělení zasílat neomezeně. Obchodní sdělení je možné zasílat bez předchozího obchodního styku pouze se souhlasem adresáta. Není-li možné takový souhlas doložit, hrozí vysoké pokuty od Úřadu pro ochranu osobních údajů a od května 2018, kdy začne platit nová směrnice EU, tzv. GDPR, se budou tyto pokuty pohybovat v částkách, které můžou být pro některé firmy likvidační.

Mohlo by vás zaujmout: Je odpovědnost jednatelů vůči firmě neomezená?

Další neznalosti zástupců firem se objevují v oblasti povinností po skončení účetního období, mnohem více jsou obeznámeni s riziky, která jsou spojena s výkonem funkce, například kdy může dojít k vyloučení jednatele z výkonu funkce soudním rozhodnutím nebo že můžou být odpovědní za trestnou činnost svých zaměstnanců a skoro polovina má jasno v tom, kdy odpovídají za dluhy společnosti osobním majetkem.

Čtěte více: Do jaké výše ručí jednatelé za způsobenou škodu?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).