Hlavní navigace

Co umí aplikace našich bank? Hlavně díky nim máte přehled

20. 9. 2019
Doba čtení: 8 minut

Sdílet

Chytré mobilní telefony má dnes v kapse téměř každý a chce s nimi dělat více a více věcí. Například ovládat své bankovnictví, což je mu umožněno díky aplikacím.

Mobilní aplikace má v dnešní době spousta bank. Navíc je pravděpodobné, že jejich počet bude stoupat kvůli změnám v ověřování.  

Změny platí od 14. září 2019 a souvisejí se zákonem o platebním styku č. 370/2017, do kterého byly zapracovány požadavky evropské směrnice o platebních službách – PSD2. On-line platby tak musí probíhat v režimu silného ověření klienta na základě tří kritérií: znalost, držení a inherence (konkrétně PIN, mobilní telefon a otisk prstu). Díky mobilním aplikacím se potvrzování klientům značně zjednodušuje, což jsme podrobněji popisovali v článku Klienti, klid. Banky jsou na změny v on-line platbách i ověřování připravené

Mobilní aplikace tuzemských bank jsou ve většině případů vázané na jejich účet. Ten si můžete přímo v ní založit, a to pomocí několika kliknutí. První multibankovní aplikací, v rámci které můžete spravovat účty 13 tuzemských bank, byla Richee. Vznikla pod bankou CREDITAS, která otevřené bankovnictví vnímá jako velkou příležitost. V jedné aplikaci tak můžete ovládat hned několik vašich účtů a přihlašujete se k nim standardním autorizovaným způsobem bank. Snadno můžete také zadávat platby, které se autorizují podle pravidel dané banky. Tato aplikace navíc třídí platby do kategorií a vy tak máte přehled o pohybech na účtu a můžete si také nastavit funkci rozpočtu. Využít můžete také nastavení Google Pay a Garmin Pay. 

V aplikaci vše funguje přes rozhraní API, o kterém jsme více psali v článku Budeme v budoucnu spravovat bankovnictví přímo v e-shopech? Je to možné 

My Air je aplikace od Air Bank, do které se můžete snadno přihlásit otiskem prstu. Můžete díky ní snadno a rychle provádět platby, a to také přímo mobilem nebo přes QR kód. V rozhraní naleznete chytrý přehled zobrazující účty a obnos na nich. Zůstatky a platby pak můžete zkontrolovat v přehledu běžného účtu nebo přímo v přehledu plateb. A platbu můžete snadno také zadat. Prostřednictvím aplikace můžete také zjistit, kde vybrat peníze díky mapě poboček a bankomatů, zobrazit si kurzovní lístek nebo si přečíst aktuality z banky.

Aplikaci Mobilní bankovnictví má přímo i Banka CREDITAS. Její klienti si musí pro přihlášení do aplikace aktivovat přístup v internetovém bankovnictví a poté ji mohou naplno využívat. Nabízí především domovskou stránku s přehledem produktů, snadnou možnost provádění tuzemských plateb, sledování pohybů na účtech a také autorizaci plateb. Ta se hodí například v případech, kdy si chcete některé platby uložit na později.  

Česká spořitelna měla dlouho (a ještě dočasně má) aplikaci Servis 24 Mobilní banka. Tu však postupně nahrazuje George Česká spořitelna. George je název také jejich internetového bankovnictví. Mobilní verze nabízí klientům mít přehled o platbách, zaplatit pomocí vyfocení složenky, čísla účtu nebo QR kódu a také zablokování karty. Nastavit si můžete také limity pro platby kartou nebo si například vyfotografovat účtenky a mít je tak k dispozici v případě reklamace. K identifikaci a potvrzování plateb mohou klienti České spořitelny využít také aplikaci George klíč, která jim zaručí bezpečné přihlašování pomocí otisku prstu a rozpoznání tváře a rychlé a bezpečné potvrzování plateb bez nutnosti přepisovat kódy z sms zpráv.  

V aplikaci ČSOB Smartbanking hned po přihlášení zjistíte informace o vašich účtech u této banky. Po kliknutí na jednotlivý produkt zjistíte pohyby na tomto účtu, blokaci a čekající. Další podrobnosti pak najdete v přehledech. Provést můžete jednorázovou i trvalou platbu, dobít si kredit, splatit kreditní kartu nebo převést peníze ze spoření. Do aplikace se přihlásíte pomocí otisku prstů a můžete si přímo v ní sjednat také cestovní pojištění nebo najít bankomat. Podobně jako u jiných bank mohou klienti využívat aplikaci ČSOB Smart klíč ulehčující přihlašování a ověřování on-line plateb. Tato aplikace má výhodu, že funguje také bez připojení k internetu.

Mobilní bankovnictví Equa bank umožňuje především správu financí. Snadno a rychle se do ní přihlásíte i provedete jednoduché tuzemské platby, a to včetně QR plateb. Platit můžete také pomocí Google Pay. Zkontrolovat si můžete také opakované platby nebo vaše limity. Prostřednictvím aplikace je také možné dočasně zablokovat vaši platební kartu nebo si sjednat cestovní pojištění. Kdo ještě nemá u Equa Bank účet, může si jej během několika kroků založit on-line.

Placení pomocí Apple Pay a Google Play jsme se věnovali v článku Je už placení mobilem nebo hodinkami samozřejmostí u všech bank?

Aplikaci Fio banka Smartbanking můžete používat i bez přihlášení, kde se dostanete ke kontaktům, kalkulačce poplatků, vyhledávání nejbližší pobočky a bankomatů a ke kurzovnímu lístku. Po přihlášení můžete sledovat přehledy zůstatků a historie transakcí, a to až tři měsíce zpětně. Výpisy si můžete zobrazit v PDF a v případě potřeby je přímo sdílet. Platby můžete provádět jak v tuzemsku, tak do zahraničí a vytvořit si také můžete šablony plateb nebo je zadávat načtením QR kódů. Dobít si můžete také kredit telefonu nebo zablokovat kartu. Snadno také odešlete dotaz přes Fio servis. 

Komerční banka má aplikaci Mobilní bankovnictví umožňující jak sledování pohybů na účtech, tak zadávání plateb. Využít můžete také šablony z internetového bankovnictví MojeBanka, které jsou sdíleny se spárovanými zařízeními. Platit můžete také pomocí Google Pay a díky položce Slevy zjistíte, kde výhodně nakoupit v rámci programu Sphere Card. V aplikaci si také můžete sjednat cestovní pojištění, vybrat si design platební karty nebo nasimulovat možnosti spotřebitelských úvěrů nebo hypoték. Snadno také najdete bankomat nebo pobočku a zjistíte důležité kontakty do Komerční banky.

K přihlášení do aplikace mBank můžete využít otisk prstu nebo PIN. Poté v ní najdete detailní informace o transakcích nebo můžete provádět platby, a to jak příjemcům z adresáře, tak platby na mobil (P2P), zahraniční SEPA platby nebo platby QR kódem. V záložce Finance informace o účtu, kartách, úvěrech i spoření, vkladech nebo pojištění. O tyto produkty si můžete přímo požádat a u karty pak například změnit limity nebo PIN, případně ji zablokovat. Pomocí aplikace můžete také volat na mLinku, a to přímo jako identifikovaný klient, nebo využít vypsaných kontaktů v informacích. 

V aplikaci Smart Banka od MONETA Money Bank je možné spravovat účty i jiných bank, konkrétně mBank, AirBank, České spořitelny, ČSOB, Fio banky a Banky Creditas. Kdo ještě nemá účet u Monety a měl by o něj zájem, může si jej (účet Tom) založit přímo online, bez nutnosti návštěvy pobočky nebo čekání na kurýra. Aplikace umožňuje sledování účtů i karet a také jednoduché zadávání plateb. Banka podporuje služby Google Pay i Apple Pay a QR platby. V aplikaci je možné nastavit takzvaný OLED Mode, který nepálí do očí a navíc šetří baterii, nebo také Diskrétní mód, při kterém se všechny zůstatky a částky promění v tečky.

Hledáte nějaký podnikatelský účet? Inspirujte se v našem srovnávači podnikatelských účtů. 

WT100 tip temata

Mobilní eKonto Raiffeisenbank je název mobilního bankovnictví této banky. Na hlavní stránce aplikace se klasicky nachází přehled klientových produktů s důležitými informacemi. Aktivovat v internetovém bankovnictví si můžete službu s názvem Informuj mě, která vám dá prostřednictvím oznámení do mobilní aplikace vědět o pohybech na účtu. Aplikace dále umožňuje například stažení potvrzení o transakci ve formátu PDF nebo vám ukáže PIN ke kartě, a to po omezenou dobu deseti sekund. Provádět pak můžete jak tuzemské, tak SEPA platby a vygenerovat si také QR kód pro vaši platbu pomocí služby nazvané Zaplať mě. Aplikaci můžete využít také k certifikování plateb – pomocí otisku prstů nebo Face ID můžete podepsat transakce do 5 tisíc korun, a to až 5 za sebou bez nutnosti zadání S-PINu.

Smart Banking je aplikace UniCredit Bank, díky které můžete zadávat platby, a to včetně trvalých příkazů, nebo splátky kreditní karty. Můžete v ní také aktivovat debetní nebo kreditní kartu nebo měnit jejich denní limity. Součástí aplikace je Smart klíč generující jednorázové kódy jak pro přihlášení, tak podpis plateb v Online Bankingu banky. Můžete si také zapnout oznámení o transakcích nebo využít funkce Fast Check. Díky ní zkontrolujete zůstatek na účtu i bez přihlášení do aplikace. V sekci Dokumenty najdete vaše výpisy z účtů nebo karet a v aplikaci najdete také informace o měnových kurzech a mapu bankomatů a poboček UniCredit Bank.

Aplikace některých tuzemských bank
Název aplikace Banka Některé funkce Hodnocení na Google Play Hodnocení na App Store
Richee CREDITAS
– ovládání účtů různých bank 
– funkce rozpočet 
– třídění plateb do kategorií
3,7* 3,3*
My Air Air Bank – platby mobilem
- chytrý přehled
- odměny za placení
4,8* 4,8*
Mobilní bankovnictví CREDITAS – přehled produktů a plateb
- tuzemské platby
- autorizace plateb
3,7* 3,1*
George Česká spořitelna Česká spořitelna – blokace a odemknutí karet
- platby přes QR kód, vyfocenou složenku
- ukládání účtenek
4,4* 4,7*
ČSOB Smartbanking ČSOB – přehled o operacích na účtech
- provedení plateb, dobití kreditu
- sjednání cestovního pojištění
4,1* 4,0*
Equa Bank Equa Bank – tuzemské platby včetně QR plateb
- Google Pay
- dočasné zablokování karty
4,6* 4,8*
Fio banka Smartbanking Fio banka zobrazení výpisů z účtu v PDF
- platby v rámci ČR i do zahraničí
-možnost odeslání dotazu přes Fio servis
2,1* 4,1*
Mobilní banka Komerční banka -Google Pay
-položka Slevy
- simulace možností spotřebitelských úvěrů a hypoték
4,4* 3,9*
mBank CZ mBank -provádění tuzemských i zahraničních plateb
- žádosti o sjednání nových produktů
- autorizované volání na mLinku
4,6* 4,6*
MONETA Smart Banka MONETA Money Bank – možnost spravovat více účtů bank
- OLED mód
- Apple Pay, Google Pay
4,8* 4,8*
Mobilní eKonto Raiffeisenbank Raiffeisenbank 4,7* 4,3*
Smart Banking UniCredit Bank – Smart klíč
-  funkce Fast Check
 - aktivace a blokace karet
3,2* 2,6*
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).