Hlavní navigace

ČOI kontroluje, zda nechybí informace o zboží v češtině. Jsou vždy nutné?

Jana Knížková

Kontroly inspektorů cílí nejen na uvádění konečné ceny za zboží, ale také na informace nabízeného zboží v českém jazyce. V jakém případě nejsou nutné?

Doba čtení: 2 minuty

Během poslední kontrolní akce České obchodní inspekce zamířila do Lanškrouna, kde kontrolovala dodržování zákonů  v maloobchodní síti, restauracích a u čerpacích stanic. Celkem provedla 20 kontrol a porušení zákonů zjistila v 15 provozovnách. 

Nejčastěji byl porušen zákon o ochraně spotřebitele, ale také zákon o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek. ČOI zaznamenala poškození spotřebitele u 75 procent kontrolovaných subjektů. 

Prodejci často neplní informační povinnost, kdy chybí důležité písemné informace o výrobku nebo nejsou uvedeny v českém jazyce. V jakých momentech mohou informace o nabízeném zboží chybět? 

Jak uvádí server dTest na svém webu, prodejce má povinnost poskytnout spotřebiteli návod v písemné formě a českém jazyce, nejsou-li pravidla užití výrobku obecně známá (§ 10, odstavec 2, zákona o ochraně spotřebitele).

Zákon o ochraně spotřebitele uvádí: 

  • Prodávající musí zajistit, aby informace uvedené v § 9, 10, 12, 13, § 16 odst. 1 a 3 a § 19, jsou-li poskytovány písemně, byly poskytnuty v českém jazyce.
  • Jednotlivé informace uvedené v § 9 a 10 mohou být poskytnuty v podobě symbolů (piktogramů), které musí být srozumitelné, čitelné a úplné. V případě prodeje výrobků, při jejichž označení byly použity symboly (piktogramy), je prodávající povinen na požádání vysvětlit nebo vhodně zpřístupnit spotřebiteli jejich význam.
  • Fyzikální veličiny musí být vyjádřeny v měřicích jednotkách stanovených zvláštním právním předpisem 10).

Dalšími pochybeními, která byla při kontrole zjištěna, jsou chybějící konečné platné ceny za zboží, chybějící informace o rozsahu a podmínkách reklamace, nevydání na žádost spotřebitele dokladu o zakoupení výrobku nebo chybějící ověřená měřidla. Inspektoři rovněž zjistili prodej a nabídku padělků. V jednom případě byl porušen zákon č. 65/2017 Sb., kdy obchodník viditelně neumístil informaci o zákazu prodeje alkoholických nápojů osobám mladším 18 let. ČOI také odebrala na 4 čerpacích stanicích 7 vzorků PHM. Provedený rozbor byl v pořádku. 

Jak je to v případě chybné ceny za zboží uvedené v e-shopu? Musí prodejce zboží za takovou cenu prodat? Dočtete se v článku Chyba v nacenění zboží? Váš problém, zboží musíte prodat se ztrátou

Redakční tip: 

Nová generace podnikatelů se už zdaleka nepodobá té z počátku 90. let, kdy šlo mnoha lidem především o co největší zisk. Dnes se podniká s ohledem. Více v článku Prodávají nebalené zboží, na zisk nehledí. Jaký je jejich podnikatelský příběh?