Hlavní navigace

ČR je méně konkurenceschopná než loni

31. 10. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Podle zprávy The Global Competitiveness Report 2007–2008, kterou zveřejnilo v Ženevě Světové ekonomické fórum (WEF), je ČR méně konkurenceschopná než byla v loňském roce. Podobně je na tom i Slovensko. V minulém roce se ČR umístila na 29. místě, letos ale spadla až na 33. příčku. Sousední Slovensko obsadilo v loňském žebříčku 37. příčku, zatímco letos se umístilo až na 41. místě. Za oběma zeměmi zůstalo např. Polsko a Maďarsko a s velkým odstupem i Rumunsko a Bulharsko. Co se týče střední a východní Evropy, nejvíce konkurenceschopnou ekonomiku má Estonsko, které si však oproti loňskému roku pohoršilo o dvě příčky, přesto skončilo na 27. místě.

Na první místo se letos dostaly Spokojené státy americké, které tak na druhou příčku odsunuly Švýcarsko. Podle autorů zprávy mají USA efektivní trhy, sofistikovanou podnikatelskou komunitu a disponují neuvěřitelnou kapacitou pro technologickou inovaci v rámci systému univerzit a výzkumných pracovišť.

Letos se porovnávala konkurenceschopnost ekonomiky 131 zemí, což je rekord. Šetření se opíralo i o názory ředitelů firem, kteří měli posoudit úroveň legislativy, nezávislosti soudců, ochranu duševního vlastnictví a korupci.

Zdroj: ČTK

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).