Hlavní navigace

ČR je zatím stále čistým příjemcem peněz z EU

18. 12. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Česká republika byla doposud v každém roce od svého vstupu do Evropské unii čistým příjemcem vůči unijnímu rozpočtu. Znamená to, že odvody do rozpočtu EU byly zatím nižší než příjmy, které ČR obdržela. Od května 2004 do pololetí letošního roku ČR získala od EU přes 112 miliard korun, zatímco do rozpočtu zaplatila necelých 94 miliard. Uvedlo to ministerstvo pro místní rozvoj s odvoláním na informace z ministerstva financí.

Podle náměstka ministerstva pro místní rozvoj pro evropské záležitosti Daniela Touška není přebytek velký, ale ještě na podzim letošního roku hrozilo, že ČR nevyčerpá zhruba miliardu korun z Operačního programu Rozvoj lidských zdrojů.

ČR je z nových členských zemí spolu s Kyprem a Lotyšskem na posledním místě, co se týče čerpání peněz ze strukturálních fondů. Podle Touška je problém v přijatém způsobu financování ex post, tedy až po skončení projektu a jeho následné kontrole. Pro nové období bude podle Touška platit financování průběžné. To však neplatí pro zemědělské programy.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).