Hlavní navigace

Česká republika snížila ve druhém čtvrtletí svůj dluh vůči zahraničí

30. 9. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Zadluženost České republiky vůči zahraničí se ve druhém čtvrtletí tohoto roku oproti loňsku snížila. České subjekty tak dluží zahraničí 1466,8 miliard korun. Hlavní podíl na tom má pokles závazků v bankovním a podnikovém sektoru. Údaje vyplývají z dnešní uveřejněné zprávy o investiční pozici a zadluženosti, kterou vydala Česká národní banka (ČNB).

Přes polovinu dluhu, pod kterým se rozumí suma závazků se stanovenou lhůtou splatnosti, drží české podnikatelské subjekty. Pokles vykazoval stav závazků především z důvodů pohybu kurzu koruny. Z transakcí na finančním účtu platební bilance vyplývá, že podniková sféra čerpala zahraniční zdroje ve formě emisí dluhopisů na zahraničních trzích a využíváním zahraničních finančních úvěrů, uvádí ČNB.

Bankovní sektor přispěl k zahraničnímu zadlužení 27,5 procenty. Ve sníženém stavu dluhu se tak nejvíc projevuje splácení přijatých depozit a půjček do zahraničí. Vláda dlužila na konci druhého čtvrtletí 21,5 procent z celkového dluhu ČR, což znamená mírné zvýšení zejména díky emisím dluhopisů v zahraničí a čerpaní úvěrů od Evropské investiční banky na rozvoj infrastruktury.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).