Hlavní navigace

ČR zřejmě nesplní další maastrichtské kritérium

18. 12. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Podle materiálu, který vypracovaly společně ministerstvo financí a Česká národní banka (ČNB), zřejmě příští rok nesplní ČR další maastrichtské kritérium – cenovou stabilitu, které je nezbytné pro přijetí eura. Zřejmě především kvůli úpravě nepřímých daní v rámci reformy veřejných financí převýší inflace hodnoty, které požaduje EU. Podle dokumentu, který vláda projedná na zítřejším zasedání, by se měla inflace vrátit na nižší úroveň po odeznění jednorázového šoku, který plyne z administrativních opatření.

V dokumentu se také píše, že doporučení nestanovovat cílové datum pro vstup do eurozóny vede k tomu, aby ČR v průběhu roku 2008 neusilovala o vstup do mechanismu ERM II. Stanovení data je však podle materiálu podmíněno přijetím dalších reforem veřejných financí, především důchodového a sociálního systému. Ministerstvo financí a ČNB zároveň upozorňují, že další reformy jsou nezbytné také pro zvýšení pružnosti české ekonomiky, zejména trhu práce. Přesto analýzy ukazují, že nastává v poslední době určité zlepšení z hlediska fungování českého hospodářství a připravenosti na přijetí eura. Problémem přesto stále zůstává udržitelnost veřejných financí.

Jediným kritériem, které ČR loni neplnila, byl právě deficit veřejných financí. Letos vzhledem k očekávanému lepšímu hospodaření a růstu ekonomiky se očekává deficit ve výši 3,4 procenta. Dalšími maastrichtskými kritérii pro přijetí eura jsou státní dluh, inflace a dlouhodobé úrokové sazby. Kurzové hledisko ČR zatím plnit nemusí, protože nevstoupila do mechanismu ERM II, který umožňuje pohyb koruny ve stanoveném pásmu. Vláda se zavázala snížit deficit do roku 2010 na 2,3 procenta HDP.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).