Hlavní navigace

ČR ztratí soběstačnost ve výrobě cukru

2. 7. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Společnost Eastern Sugar musí začátkem července začít s demolicí svých cukrovarů v Hrochově Týnci na Chrudimsku, Němčicích nad Hanou na Prostějovsku a Kojetíně na Přerovsku. Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) totiž zamítl její žádost na úpravu svého restrukturali­začního plánu. Tato úprava by firmě umožnila cukrovary prodat. V restruktura­lizačním plánu se společnost Eastern Sugar zavázala provozy zlikvidovat a tak nevratně vrátit kvótu na produkci 102,5 tis. tun cukru. Žádost na změnu plánu podala kvůli tomu, že se objevili zájemci o koupi všech 3 závodů.

Podle mluvčího SZIF Viléma Frčka však musela být žádost zamítnuta, protože Eastern Sugar požadovala takové změny restrukturali­začního plánu (např. další možné využití budov a zařízení), které jsou podle nařízení Evropské komise při plné výši restrukturalizační podpory nepřípustné.

ČR, tradiční výrobce cukru, tak ztratí 22,5 % národní kvóty, která činí 454 tis. tun za rok. Přičemž domácí spotřeba cukru je 380 tis. tun ročně. Tím tak Česko ztratí svoji soběstačnost v komoditě, jíž je tradičním výrobcem.

Zdroj: ČTK

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).