Hlavní navigace

ČSA balancují nad ekonomickou propastí

26. 8. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

České aerolinie (ČSA) se potýkají s existenčními problémy. Na finanční situaci letecké společnosti se podepsal hlavně značný pokles počtu cestujících a snížení průměrné ceny letenek. Jak uvedl dnes na tiskové konferenci prezident aerolinií Radomír Lašák, firma též postrádá peněžní rezervy z dob konjunktury, kdy ji vedl Jaroslav Tvrdík.

Za prvních šest měsíců letošního roku firma vykázala ztrátu 1,8 miliardy korun a za celý rok pak očekává celkem dvoumiliardový propad. Původní plán přitom počítal s celoroční ztrátou kolem 300 miliard korun. ČSA se proto snaží pokračovat v akceleraci restrukturali­začního procesu, který by jim měl pomoci překonat letošní krizový rok.

Tato opatření, pokud budou vykonána bezodkladně a důsledně, přizpůsobí trvale společnost novým podmínkám trhu a zajistí kladné hospodaření Českých aerolinií již v letech 2010 a 2011 v řádu stovek miliónů korun, uvedl Radomír Lašák, prezident Českých aerolinií, a doplnil: Je více než jasné, že jiná cesta k cíli nevede. Se stejným úkolem se potýkají i ostatní letecké společnosti.

Mezi konkrétní kroky, které chce firma uskutečnit, se řadí redukce letového řádu, prodej několika letadel a také propouštění zaměstnanců. To by se mohlo dotknout až 860 pracovníků. ČSA se ale nesnaží jen snížit náklady, nýbrž se chtějí i zaměřit na provýnosové projekty. Firma například posílí využívání alternativních distribučních kanálů prodeje a zaměří se na získávání nových trhů.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).