Hlavní navigace

O prodeji ČSA rozhodne vláda nejpozději na začátku příštího roku

17. 3. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Za rok touto dobou by už České aerolinie mohly být v soukromých rukou. Vláda rozhodne o jejich privatizaci do konce roku, nejpozději na začátku příštího roku. Včera to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce řekl náměstek ministra financí Ivan Fuksa. Informují o tom shodně Hospodářské noviny, Mladá fronta Dnes a Lidové noviny.

Ivan Fuksa zároveň doplnil, že resort financí bude vládě navrhovat prodej celého 90procentního státního podílu jednomu strategickému zájemci. Státní kasa by se tak mohla obohatit o 4,5 až 5 miliard korun. O prodeji by měla vláda jednat podle náměstka již na svém zasedání na přelomu března a dubna, kdy by měla určit další postup. V případě aerolinek je podle Fuksy výhodnější prodej právě jednomu zájemci než přes burzu.

Prodej leteckých společností i letišť za posledních 20 let jednoznačně potvrzuje, že pokud se prodává majoritní balík, je lepší jít ne přes burzu, ale prodejem jednomu strategickému partnerovi, řekl Fuksa. Mezi zájemci o ČSA podle dostupných informací patří letecká společnost Air France-KLM. Zájem o státní firmu už dříve projevily také čínské aerolinky China Southern či ruský Aeroflot Hovoří se ale i o zájmu investiční skupiny Penta či vlastníka cestovní kanceláře Čedok – firmě Odien Group.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).