Hlavní navigace

ČSA zvýšily zisk na půl miliardy korun. Pomohl jim ale prodej majetku

Českým aeroliniím vzrostl oproti loňskému roku zisk. Podle neauditovaných výsledků dosáhne zisk společnosti v roce 2008 před zdaněním půl miliardy korun, což je o 389 milionů více než rok předtím. Výsledky hospodaření negativně ovlivnily rekordní ceny ropy v prvním pololetí roku 2008 a celosvětová finanční krize. Příznivě naopak zapůsobil prodej majetku ČSA.

Pokud jde o provozní výnosy, ty se udržely na stejné úrovní jako v roce 2007, tj. na hodnotě 23,241 miliardy. Aerolinkám se však podařilo snížit provozní náklady o 363 milionů korun na 23,192 miliardy korun. Analytici však připomínají, že příjmy se podařilo udržet hlavně díky prodeji majetku a směně budov a pozemků s Letištěm Praha.

České aerolinie považují za pozitivní dokončení jejich tříleté Strategie OK 2006 – 2008 a narovnání majetkových vztahů s Letištěm Praha. České aerolinie jsou dnes restrukturali­zovanou společností, která je připravená na privatizaci, řekl prezident Českých aerolinií Radomír Lašák a dodal: Na výsledek privatizace, více než hospodaření Českých aerolinií, bude mít vliv ekonomická krize a kondice ostatních leteckých společností. Přesto jsem přesvědčen, že privatizace je správným krokem i v této složité době. Čtěte seriál Ekonomická recese.

Již přes měsíc probíhá první kolo výběrového řízení na nového majitele Českých aerolinií (ČSA). Zájemci o aerolinky mají šanci podat přihlášku do 23. března. Nový majitel by měl být oznámen nejpozději 30. září tohoto roku.