Hlavní navigace

ČSA zvýšily zisk na půl miliardy korun. Pomohl jim ale prodej majetku

12. 3. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Českým aeroliniím vzrostl oproti loňskému roku zisk. Podle neauditovaných výsledků dosáhne zisk společnosti v roce 2008 před zdaněním půl miliardy korun, což je o 389 milionů více než rok předtím. Výsledky hospodaření negativně ovlivnily rekordní ceny ropy v prvním pololetí roku 2008 a celosvětová finanční krize. Příznivě naopak zapůsobil prodej majetku ČSA.

Pokud jde o provozní výnosy, ty se udržely na stejné úrovní jako v roce 2007, tj. na hodnotě 23,241 miliardy. Aerolinkám se však podařilo snížit provozní náklady o 363 milionů korun na 23,192 miliardy korun. Analytici však připomínají, že příjmy se podařilo udržet hlavně díky prodeji majetku a směně budov a pozemků s Letištěm Praha.

České aerolinie považují za pozitivní dokončení jejich tříleté Strategie OK 2006 – 2008 a narovnání majetkových vztahů s Letištěm Praha. České aerolinie jsou dnes restrukturali­zovanou společností, která je připravená na privatizaci, řekl prezident Českých aerolinií Radomír Lašák a dodal: Na výsledek privatizace, více než hospodaření Českých aerolinií, bude mít vliv ekonomická krize a kondice ostatních leteckých společností. Přesto jsem přesvědčen, že privatizace je správným krokem i v této složité době. Čtěte seriál Ekonomická recese.

Již přes měsíc probíhá první kolo výběrového řízení na nového majitele Českých aerolinií (ČSA). Zájemci o aerolinky mají šanci podat přihlášku do 23. března. Nový majitel by měl být oznámen nejpozději 30. září tohoto roku.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).