Hlavní navigace

Čtěte, jakou argumentaci používají podnikatelé při kontrolách nelegální práce

7. 12. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.isifa.com
Státní úřad inspekce práce tvrdí, že se mu výkon nelegální práce daří dobře odhalit, obtížně se ale následně prokazuje. Podnikatelé jsou totiž vynalézaví.

Státní úřad inspekce práce (SÚIP) uskutečnil během letošního listopadu 5 924 kontrol u zaměstnavatelů. Za zjištěná porušení předpisů navrhly oblastní inspektoráty práce 497 pokut v celkové výši 37 210 000 Kč. Největší podíl zaujímají pokuty udělené na základě zákona o zaměstnanosti (součástí je kontrola nelegálního zaměstnávání), které dosáhly 21 075 000 Kč. Kromě dříve naplánových kontrol proběhly v listopadu též mimořádné kontroly v oblasti stavebnictví se zaměřením na stavby prováděné ve veřejném zájmu (silnice, kanalizace atd.).

Čtěte speciál Švarcsystém

Dle prvních výsledků probíhajícího vyhodnocování této akce již bylo ukončeno 319 kontrol, v jejichž rámci se zjistilo 92 nedostatků. Celkový počet nelegálně zaměstnaných osob zjištěných při této akci dosáhl číslice 27, z toho 22 nelegálně zaměstnaných osob bylo občany ČR, ve 3 případech se jednalo o cizince z EU a 2 nelegálně zaměstnaní cizinci pocházeli ze zemí mimo EU, doplnila Ivona Foltisová z kanceláře generálního inspektora SÚIP.

Ptejte se odborníka v poradně Mzdové účetnictví
PhDr. Dagmar Kučerová
mzdový poradce
Ilustrační obrázek.
Autor: www.isifa.com

„Já nic, já muzikant,“ brání se často zaměstnavatelé.

Podle Foltisové se výkon nelegální práce daří poměrně dobře odhalit, obtížně se ale následně prokazuje. Kontrolované osoby přitom využívají veškeré možné i nemožné způsoby, jak zvrátit kontrolní zjištění, přičemž tvrzení, že dohoda o provedení práce byla skutečně uzavřena před započetím výkonu práce a jen se v době kontroly nenacházela na pracovišti, patří k nejčastější argumentaci. V průběhu kontroly zaměstnavatel i fyzická osoba, která na pracovišti zaměstnavatele vykonávala práci, inspektorům inspekce práce shodně trvdili, že dotyčná fyzická osoba si odpracovává dluh. Poté, co inspektoři konstatovali umožnění výkonu nelegální práce, toto své tvrzení zaměstnavatel popřel doložením dohody o provedení práce, uvedla Foltisová.

Čtěte také: Třetina OSVČ tvrdí, že dělá na švarcsystém. Chtějí ho proto legalizovat

Další zajímavý případ se odehrál při kontrole firmy, která dělá výkopové práce. Během kontroly byl zjištěn a přivolanou hlídkou Policie ČR ztotožněn zaměstnanec, který neměl doklady. Jeho zaměstnavatel následně doložil dohodu o provedení práce na zcela jiného zaměstnance s tvrzením, že Policie ČR pochybila při určení totožnosti dotyčného pracovníka. Své tvrzení by měl zaměstnavatel nyní doložit, jde však pravděpodobně rovněž o snahu maskovat výkon nelegální práce, domnívá se Foltisová.

školení účto leden 23 Kučerová

Inspektoři rovněž provádí kontroly na základě podnětů, které jim podávají občané. V průběhu listopadu 2012 zapsal Státní úřad inspekce práce do své evidence 942 podnětů ke kontrole, z nichž 653 směřovalo na potenciální porušování předpisů upravujících oblast pracovních vztahů a podmínek, 192 podnětů se vztahovalo k oblasti kontroly na základě zákona o zaměstnanosti a 97 podnětů se týkalo porušování předpisů upravujících oblast bezpečnosti práce. 

Čtěte také: Inspekci práce se množí podněty udavačů

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).