Hlavní navigace

Čtěte, jakým způsobem ovlivňují předdůchody čerpání starobního důchodu

13. 8. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.SXC.hu
Přes půl roku mohou někteří účastníci třetího pilíře důchodového systému čerpat tzv. předdůchody. Víme, jakým způsobem předdůchody ovlivňují starobní penze.

Od letošního roku platí v oblasti penzí novinka, která se nazývá předdůchody. Jde o důchod čerpaný z třetího pilíře důchodového pojištění, tedy z bývalého penzijního připojištění nebo nově doplňkového penzijního spoření, který mohou lidé v předdůchodovém věku pobírat. Vyplácení předdůchodů však ovlivňuje i starobní důchody. Čtěte jakým způsobem a podívejte se na příklad, který připravila Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ).

Čtěte také: Čtěte, jak bude probíhat čerpání předdůchodů v praxi

Jaké jsou podmínky předdůchodů

Ilustrační obrázek
Autor: www.sxc.hu

Ilustrační obrázek

Možnost tzv. předdůchodů existuje od letošního roku. Jedná se o předčasnou výplatu peněz z bývalého penzijního připojištění (nyní doplňkového penzijního spoření). Nárok na předdůchod vzniká dosažením věku účastníka třetího pilíře, který je o pět let nižší, než věk potřebný pro vznik nároku na starobní důchod podle zákona o důchodovém pojištění. Samozřejmě se musí jednat o účastníka třetího pilíře, tj. osobu, která uzavřela smlouvu o penzijním připojištění nebo doplňkovém penzijním pojištění.

Zákon o doplňkovém penzijním spoření definuje obecné podmínky čerpání předdůchodu:

  • jednotlivá splátka musí dosahovat výše alespoň 30 % průměrné mzdy,
  • výplata splátek je sjednána v neklesající výši,
  • dávka je vyplácena měsíčně, bez možnosti výplatu přerušit nebo pozastavit,
  • výplata je rozvržena tak, aby skončila nejdříve tři roky před dosažením věku příjemce potřebného pro vznik nároku na starobní důchod podle zákona o důchodovém pojištění.

Zákon zároveň nebrání tomu, aby lidé s předdůchodem současně i pracovali. V případech, kdy příjemci předdůchodu budou zároveň vykonávat výdělečnou činnost, která zakládá účast na pojištění, budou mít možnost volby mezi hodnocením doby pobírání předdůchodu jako vyloučené doby nebo hodnocením vyměřovacích základů (příjmů) z výdělečné činnosti, doplnila Jana Buraňová, mluvčí ČSSZ.

Čtěte také: Tři pilíře a opt-out. Orientujete se ještě v důchodové reformě?

Pobírání předdůchodu patří mezi doby vyloučené

Řada lidí nyní však řeší, jak případné čerpání předdůchodů ovlivní jejich starobní důchody. Jak upřesnila ČSSZ, pro účely výpočtu starobního důchodu je doba pobírání předdůchodu dobou vyloučenou. To znamená, že nebude mít negativní dopad na výši osobního vyměřovacího základu, ze kterého se důchod počítá, vysvětlila Jana Buraňová. Pobírání předdůchodu ale zároveň není dobou pojištění ani náhradní dobou pojištění. Doba jeho pobírání se tedy nezapočítává do celkové doby pojištění pro stanovení procentní výměry starobního důchodu.

Příklad

Osoba požádá o řádný starobní důchod od 1. 1. 2015. Od 1. 1. 2013 do 31. 12. 2014 čerpala předdůchod, při jeho pobírání nepracovala. Rozhodné období pro stanovení vyměřovacího základu pro výpočet důchodu je období od 1986 – 2014 (29 let). Rok 2013 a 2014 bude dobou vyloučenou, což zjednodušeně znamená, že úhrn příjmů z výdělečné činnosti bude rozpočítán na 27 let, nikoliv na 29 let. Pobíráním předdůchodu tedy nedojde ke snížení průměru příjmů. 

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).