Hlavní navigace

Čtvrtina českých firem zvažuje přesun sídla do zahraničí

23. 10. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Každá čtvrtá česká firma zvažuje přesun sídla do zahraničí. Vyplývá to ze společného výzkumu Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR a Podnikatelského inkubátoru při Vysoké škole ekonomické v Praze, kterého se zúčastnilo 290 podnikatelů a firem. K přesunu sídla vedou především daňové důvody, nespokojenost s přehledností a srozumitelností českých zákonů a špatnou vymahatelností práva.

Podle Miroslava Křížka, ředitele Podnikatelského inkubátoru při Vysoké škole ekonomické v Praze, považuje přes 80 % firem daně v Česku za vysoké. To dokládají i statistiky, kdy podle poslední zprávy z Eurostatu je sazba daně z příjmů V ČR nejvyšší ze všech nových členských států EU.

Co se týče legislativy, 92 % respondentů ji považuje za nepřehlednou, 85 % ji nerozumí a celých 93 % podnikatelů je nespokojeno s vymahatelností práva v ČR. Nejvíce problémový je podle dotázaných Zákon o daních z příjmů (36 %), Zákoník práce (22 %) a Obchodní zákoník (14 %). 21 % respondentů však očekává od chystaných legislativních změn zlepšení, 47 % dotázaných firem si myslí, že půjde jen o bezvýznamné změny a situace se výrazně nezmění a 27 % očekává dokonce zhoršení situace.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).