Hlavní navigace

Čtvrtina firem omezuje zaměstnancům přístup na Facebook. Víme, kdy to má smysl

5. 3. 2013
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: www.isifa.com
Ve čtvrtině podniků mají zaměstnanci se sociálními sítěmi na počítačích útrum. Někdy to ale může být kontraproduktivní. Čtěte, co vzít při rozhodování v potaz.

Přestože většina firem využívá při své činnosti sociální sítě, mnoho z nich svým zaměstnancům limituje či blokuje přístup na Facebook a spol. Důvodem jsou především obavy o bezpečnost firemní sítě a snaha zabránit zaměstnancům ve “flákání se” místo práce. Odborníci ale upozorňují, že zákaz Facebooku a dalších sociálních sítí může v některých případech působit kontraproduktivně. Záleží proto hlavně na zaměstnání, konkrétním zaměstnanci a míře trávení času na sociálních sítích.

Facebook blokuje Komerční banka či Student Agency

Jak ukázala nedávná studie celosvětové sítě poradenských společností KPMG, celkem 23 % společností omezuje svým pracovníkům přístup na sociální sítě a 5 % firem Facebook a spol. úplně blokuje. Podle těchto zaměstnavatelů odvádí sociální sítě zaměstnance od práce a navíc představují bezpečností riziko pro interní IT infrastrukturu. Na Facebook se tak například nepřipojí zaměstnanci v Komerční bance či v Raiffeisenbank. Společnost Student Agency sice také na běžných firemních počítačích blokuje přístup na Facebook, zaměstnanci se však na sociální sítě mohou připojit z počítačů, které jsou určeny pro jejich volný čas. Jedná se například o počítače v odpočinkových místnostech či v internetových kavárnách.

Přístup na Facebook naopak zase neřeší třeba v ČSOB nebo v PwC Česká republika. Zaměstnanci PwC mají volný přístup na sociální sítě. Důvodem je jednak to, že Facebook, LinkedIn apod. mohou být v určitých případech zdrojem informací či prostředkem komunikace s klienty, jednak je pro nás důležitý vztah se zaměstnanci založený na vzájemné důvěře, kdy mimo jiné věříme, že naši pracovníci jsou natolik zodpovědní, že svůj čas využívají efektivně na práci, uvedla serveru Podnikatel.cz Lenka Matoušová, HR manažerka PwC Česká republika.

Čtěte také: Firmy berou Facebook a spol. na milost, profil má už přes polovinu z nich

Kdy má smysl sociální sítě blokovat

Ilustrační obrázek.
Autor: www.isifa.com

Ilustrační obrázek.

Zda by zaměstnavatelé měli přístup zaměstnanců na sociální sítě blokovat nebo limitovat, se nedá jednoznačně říci. Vždy záleží na účelu a hlavně míře. Pokud zaměstnanec na některé ze sociálních sítí tráví výraznou část své pracovní doby a věnuje se přitom primárně aktivitám, které vůbec nesouvisejí s jeho pracovní náplní, odrazí se to na jeho výkonu a výsledcích. Je problém, když pracovník tráví neúměrně hodně času sledováním či aktivitou na sociálních sítích, není koncentrovaný na práci, nepodává očekávaný výkon nebo chybuje, dodal David Petrů, výkonný ředitel české pobočky mezinárodní personálně poradenské společnosti HILL International. V takovém případě je zcela pochopitelný a oprávněný zásah zaměstnavatele, připojil se Tomáš Ervín Dombrovský, mluvčí společnosti LMC, provozovatele portálů Jobs.cz a Prace.cz.

Další důvod, proč sociální sítě zablokovat, tvoří bezpečnostní rizika. Facebook už totiž dávno objevili spammeři a hackeři a není problém si při neopatrnosti stáhnout do firemního počítače nějaký vir či trojského koně. Sociální sítě přináší i rizika ohledně firemních tajemství. V některých firmách se zaměstnanec musí mít na pozoru, aby nezveřejnil interní informace, které nejsou určené pro lidi mimo podnik. Je důležité mít nastavena pravidla a očekávání ve firmě. Pravidla určuje zaměstnavatel, doplnil David Petrů.

Existují rovněž profese, u kterých je průběžné odvádění pozornosti, byť jen krátkodobé, vyloženě nežádoucí (například u dispečerů leteckého provozu). U nich dává zablokování sociálních sítí smysl. V profesích velmi náročných na soustředění a rychlost úsudku ale zase bývá jasně nastaven režim pravidelného odpočinku, takže zaměstnanci se na Facebook mohou dostat v odpočinkovém čase v místnostech pro to určených.

Čtěte také: Zaměstnanci do profilu na Facebooku mluvit nesmíte, pomluvám se bránit můžete

Krátké odreagování pomáhá pracovním výkonům

Jestliže se však jedná o běžné profese, kde zaměstnanci zvládají plnit své pracovní úkoly, může zablokování sociálních sítí přinést více škody než užitku. Když někomu pomáhá se krátce odreagovat třeba na Facebooku, neměl by zaměstnavatel podle odborníků sahat k zbytečným restrikcím. Občasné odreagování může naopak přinést lepší výsledky práce, protože pouze minimum lidí dokáže udržet plnou pozornost na určitou činnost déle než hodinu v kuse. Ovšem za předpokladu, že je sociální síť skutečně užita jako relaxace a nikoli během celé pracovní doby. Mimochodem, některé firmy v USA a dalších zemích mají ve svém vybavení i zázemí pro relaxaci zaměstnanců, připomněla pro server Podnikatel.cz Marie Farková, psycholožka, která působí na katedře Mediálních studií Univerzity J.A. Komenského v Praze.

Čtěte také: Víte, že si na své firemní doméně můžete spustit sociální síť pro zaměstnance?

Nejpodstatnější je, aby zaměstnavatelé dokázali svým zaměstnancům nastavit jasné cíle a dali jim dostatečný prostor (včetně svobody) pro jejich naplnění. Přílišné restrikce mohou výkon leckdy limitovat. V dnešní době smartphonů navíc blokace Facebooku na počítači nemusí přinést žádaný efekt. Nejlepší je, pokud to nadřízení dokáží vyhodnotit a řešit individuálně. V některých případech je to však poměrně obtížné a pak se dá pochopit i globální zákaz, například přístupu na Facebook, uzavřel Tomáš Ervín Dombrovský z LMC. 

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).