Hlavní navigace

Další dva státní svátky a jedno dilema. Musí během nich obchodníci zavřít?

3. 7. 2019
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Blíží se dva červencové státní svátky. Vzhledem k tomu, že se zákaz prodeje nevztahuje na všechny, jak je to 5. a 6. července, musí obchodníci zavřít?

Zákaz prodeje se vztahuje na sedm státních svátků. Patří mezi ně 5. červenec – Příchod slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje a 6. červenec – Výročí upálení mistra Jana Husa?

Už téměř 3 roky platí zákaz prodeje ve vybraných státních svátcích. Obchodníci nesmí otevřít na Nový rok, na Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října, 25. a 26. prosince. Na Štědrý den lze mít otevřeno jen do 12:00.  Ve výčtu červencové státní svátky nejsou, obchodníci tak mohou bez problémů otevřít své podniky. 

Kdy mohou obchodníci otevřít? 

  • 30. březen – Velký pátek 
  • 1. květen – Svátek práce 
  • 5. červenec – Příchod slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje 
  • 6. červenec – Výročí upálení mistra Jana Husa 
  • 17. listopad – Den boje za svobodu a demokracii

V případě porušení zákazu prodeje hrozí pokuta až do výše 1 milionu korun. Pokud jde o opakované porušení, mohou dostat pokutu až 5 milionů korun. 

Prodejci stále nerespektují zákaz prodeje o svátcích, ve výši pokut vede Alza

Zákon se netýká všech obchodníků. Otevřené mohou zůstat obchody s prodejní plochou menší než 200 metrů čtverečních, čerpací stanice, lékárny, prodejny v místech zvýšené koncentrace cestujících na letištích, železniční stanice, autobusové zastávky, prodejny ve zdravotních zařízeních a maloobchodu a velkoobchodu v době, kdy je vyhlášen stav nebezpečí, nouzový stav, stav ohrožení státu nebo válečný stav.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).