Hlavní navigace

Další dva svátky za dveřmi a opět zmatky, který z nich budou mít obchody zavřeno

30. 4. 2019
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Za dveřmi jsou další dva svátky, zítra Svátek práce a za týden Den vítězství. Podobně jako na Velikonoce se ale zákaz prodeje týká jen jednoho z nich.

Zákaz prodeje totiž neplatí během všech státních svátků, ale obchody musí zavřít „jen“ během sedmi z nich. Na Štědrý den pak mohou mít otevřeno jen do 12:00.

Zítra bude otevřeno, za týden zavřeno

Již dva a půl roku platí zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě, který stanovuje, že v určité státní svátky nesmí obchodníci otevřít. Zákaz prodávat se týká 7 svátků. Jde o Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října, 25. a 26. prosince. Na Štědrý den lze mít otevřeno jen do 12:00. Blížící se květnové svátky se tak liší, zatímco zítra na Svátek práce mohou obchodníci otevřít, za týden na Den vítězství musí zůstat prodejny zavřené.

Zákon ovšem stanovuje výjimky. Otevřené mohou zůstat obchody s prodejní plochou menší než 200 metrů čtverečních, čerpací stanice, lékárny, prodejny v místech zvýšené koncentrace cestujících na letištích, železniční stanice, autobusové zastávky, prodejny ve zdravotních zařízeních a maloobchodu a velkoobchodu v době, kdy je vyhlášen stav nebezpečí, nouzový stav, stav ohrožení státu nebo válečný stav.

Jestliže obchody zákaz poruší, hrozí jim pokuta až do výše 1 milionu korun. V případě, že půjde o opakované porušení, mohou dostat pokutu až 5 milionů korun.

Vypadnou ze zákona velkoobchody?

Zákon o prodejní době ale zřejmě brzy dozná změn. Poslanci na začátku března odsouhlasili novelu zákona z pera poslanců hnutí ANO a ODS, podle které se zákaz prodejní doby už nebude týkat velkoobchodů. Novela nyní čeká na projednání v Senátu.

Čtěte více: Velkoobchody budou moct o svátcích otevřít, schválili poslanci

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).